Minister Zdrowia uznał, że CSIOZ jest podmiotem o szczególnym znaczeniu dla państwa, w którym przewidziana ustawą maksymalna kwota wynagrodzenia miesięcznego osób kierujących może być podniesiona o 50%. MZ przedstawia projekt rozporządzenia do podpisu przez premiera.

Celem projektowanego rozporządzenia jest złagodzenie ograniczeń przewidzianych ustawą z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi poprzez zastosowanie instrumentu przewidzianego w art. 9 tej ustawy.

Zgodnie z art. 9 ustawy Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, ustala wykaz podmiotów o szczególnym znaczeniu dla państwa, w których maksymalna kwota wynagrodzenia miesięcznego może być podniesiona o 50%, uwzględniając w szczególności: 1) rodzaj świadczonych usług lub przedmiot produkcji; 2) zasięg działania podmiotu; 3) obroty podmiotu; 4) liczbę pracowników zatrudnionych w podmiocie. Zgodnie z przedstawioną propozycją w wykazie zostanie wskazane Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia.

W uzasadnieniu MZ podkreśla, że aktualnie CSIOZ realizuje m.in. jeden z największych w Europie projektów informatycznych w służbie zdrowia tj. projekt tzw. Platformy P1. Skuteczne zrealizowanie projektu zapewni wdrożenie w Polce istotnych usług jak e-recepta, e-skierowanie czy wsparcie wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej.

Coraz większe wymagania finansowych pracowników na rynku informatycznym spowodowały konieczność podniesienia stawek wynagrodzenia osób zatrudnianych w CSIOZ w taki sposób, by zbliżyć stawki oferowanego wynagrodzenia do stawek funkcjonujących na rynku.

Obecnie możliwe jest oferowanie przez CSIOZ relatywnie konkurencyjnych stawek dla pracowników merytorycznych. Nie jest natomiast - z uwagi na ograniczenia ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi - oferowanie równie konkurencyjnych warunków zatrudnienia w przypadku kierownictwa CSIOZ.

Obecnie maksymalne wynagrodzenie na stanowiskach kadry kierowniczej wynosi trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, tj. ok. 13.200 zł brutto miesięcznie.

Dla porównania wg raportu płacowego firmy Hays Polska z roku 2018 wynagrodzenia na podobnych stanowiskach wynoszą dla stanowiska:
1) IT Director wynoszą brutto od 18 000 zł do 50 000 zł;
2) Systems Development Manager/Director wynoszą brutto od 18 000 zł do 40 000 zł;
3) Chief Financial Officer (CFO) wynoszą brutto od 25 000 zł do 50 000 zł;
4) Dyrektora Finansowego wynoszą brutto od 15 000 zł do 30 000 zł.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH