Projekt planu finansowego NFZ: tam są pieniądze na podwyżki dla pielęgniarek POZ Dodatkowe pieniądze będą przeznaczone głównie na podwyżki dla pielęgniarek POZ i diagnostykę, Fot. archiwum

Projekt planu finansowego NFZ na 2016 r. przewiduje 20 proc. wzrost nakładów na podstawową opiekę zdrowotną. - Jestem pozytywnie zaskoczony - mówi nam Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. Zaznacza, że te dodatkowe pieniądze będą przeznaczone głównie na podwyżki dla pielęgniarek, diagnostykę i zatrudnienie kolejnych lekarzy.

Do podstawowej opieki zdrowotnej, jak wynika z projektu planu finansowego NFZ na 2016 r. przedstawionego posłom podczas czwartkowego (9 lipca) posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, zostanie przekazane 9,4 mld zł. To ponad 1,6 mld zł więcej niż w roku 2015.

- To nie będą pieniądze przeznaczone na nowe podwyżki dla lekarzy - przekonuje prezes Porozumienia Zielonogórskiego, Jacek Krajewski. Dodaje, że projekt planu NFZ w części dotyczącej podstawowej opieki zdrowotnej realizuje "zapisane czarno na białym" ustalenia zawarte w porozumieniu lekarzy POZ z Ministerstwem Zdrowia i jest wypełnieniem zobowiązań strony rządowej.

Pieniądze dla pielęgniarek
Przypomina, że lekarze PZ w porozumieniu zawartym z Ministerstwem Zdrowia 7 stycznia 2015 r. uzyskali zapewnienie o stopniowej podwyżce stawki kapitacyjnej do 144 zł. O zagwarantowaniu pieniędzy na ten cel wspomina wyjaśnienie zawarte w projekcie planu NFZ na nadchodzący rok. Ale nie tylko.

- Ważnym powodem wzrostu kwot przeznaczonych dla podstawowej opieki zdrowotnej w planie finansowym NFZ na 2016 rok jest zapewnienie podwyżek pielęgniarkom i położnym - ocenia Jacek Krajewski.

Dodaje, że kwota o jaką został podwyższony plan NFZ dla POZ (1,6 mld zł) jest zbliżona do tej o jakiej lekarze PZ początkowo dodatkowo rozmawiali podczas negocjacji w czasie styczniowego strajku w POZ, a której ostatecznie nie uzyskali. Chodziło wówczas o sporne 1,2 mld zł, dotyczące nie tyle podwyżek dla lekarzy, co całościowego finansowania podstawowej opieki zdrowotnej.

- Gdy mówiliśmy o kwocie 1,2 mld zł dodatkowo, mieliśmy wówczas na uwadze m.in. podwyżki dla pielęgniarek w POZ. Padła informacja, że pielęgniarki nie wchodzą w rachubę, jeżeli chodzi o nasze negocjacje i skończyła się dyskusja na ten temat - mówi prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Jak dodaje, w porozumieniu zostało natomiast zapisane, że lekarze uważają, iż pielęgniarki POZ powinny otrzymać podwyżkę.

Resort stawia na POZ
- Projekt planu NFZ na 2016 odnoszący się do POZ wskazywałby, że nasze sugestie zostały potraktowane poważnie. Pozytywnie zaskakuje, że rządzący przyjęli nasze uwagi dotyczące dofinansowania podstawowej opieki zdrowotnej - przyznał Jacek Krajewski.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH