Projekt dotyczący planowania dyżurów będzie zmodyfikowany Min. Szumowski zapowiedział, że projekt dot. planowania dyżurów będzie zmodyfikowany. Fot. PTWP

Projekt rozporządzenia dot. planowania dyżurów medycznych będzie zmodyfikowany - zapowiedział w środę (24 stycznia) szef MZ Łukasz Szumowski, który na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia przedstawiał informację o kierunkach i strategii planowanych działań resortu.

- Lekarz dyżurujący na wielu oddziałach - projekt wisi na RCL (Rządowe Centrum Legislacji) w konsultacjach; jest tam jeszcze, bo chciałbym poznać opinie, by móc zmodyfikować to rozporządzenie - powiedział szef MZ.

- Ono na pewno będzie zmodyfikowane. (…) Na pewno nie może być tak, by lekarz okulista dyżurował na chirurgii i odwrotnie - dodał.

W grudniu MZ przekazało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, które przewiduje, że w niektórych sytuacjach lekarz będzie mógł jednocześnie pełnić dyżur na różnych oddziałach szpitala. Projekt wprowadza możliwość "zaangażowania personelu medycznego, celem właściwego ich wykorzystania, w sytuacjach nierównego natężenia realizacji świadczeń w różnych komórkach organizacyjnych świadczeniodawcy".

W projekcie zaproponowano m.in., by w szpitalach w których działają przychodnie specjalistycznej realizacja świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w trybie hospitalizacji mogła być łączona z realizacją świadczeń ambulatoryjnych "z uwzględnieniem intensywności pracy poszczególnych komórek organizacyjnych".

Ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonywał, że obecne wymagania dotyczące organizacji pracy niekiedy są zbyt wygórowane. Z powodu niewystarczającej liczby lekarzy, dyrektorzy wielu szpitali mają problem z obsadą dyżurów lekarskich. W ostatnich tygodniach w niektórych placówkach problem ten wzmógł się także w efekcie protestu, w ramach którego lekarze wycofują swoją zgodę na pracę powyżej 48 godz. w tygodniu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH