Progresywna stawka kapitacyjna w POZ. Ma być, szczegóły w opracowaniu

Jednym z rozwiązań dla POZ uzgodnionych na początku stycznia pomiędzy ministrem Bartoszem Arłukowiczem a lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego był progresywny wzrost stawki kapitacyjnej za pacjentów. Zdaniem ministra, to ważny, nowy mechanizm o charakterze motywacyjnym. Co o nim sądzą sami zainteresowani?

Od stycznia stawka kapitacyjna w POZ wzrosła do 140,04 zł. Dla tych przychodni, które będą sprawozdawały zlecane badania ma ona od 1 lipca sięgnąć 142,08 zł, a od 1 sierpnia dla placówek uzyskujących wyższy, określony przez NFZ wskaźnik wykonywania badań, wyniesie 144 zł.

Wzrost stawki kapitacyjnej, choć postulowany od dawna przez środowisko lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, oceniany jest różnie ze względu na rządzący nim progresywny mechanizm. W głównej mierze wzrost został uzyskany na skutek przesunięcia pieniędzy przeznaczonych do tej pory (w tzw. stawce 3,0) na pacjentów diabetologicznych i kardiologicznych.

Według wzoru
W odpowiedzi na pytania Rynku Zdrowia Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia wyjaśnia, że od 1 lipca w celu uzyskania wyższej stawki kapitacyjnej świadczeniodawca będzie zobowiązany do indywidualnej formy sprawozdawczości z wykonania badań diagnostycznych, przypisanych do numeru PESEL pacjenta.

W dalszej perspektywie obowiązek indywidualnej formy sprawozdawczości ma zostać wprowadzony dla wszystkich świadczeniodawców POZ od 1 stycznia 2016 r. Wzór do obliczania wskaźników, według których będzie oceniana sprawozdawczość został określony w załączniku nr 1 do zarządzenia (69/2013/DSOZ) prezesa Funduszu z 27 listopada 2013 r.

- Wskaźnik ten będzie przeliczany na 1 000 pacjentów poprzez zsumowanie liczby badań wykonanych w danym kwartale, ważonych liczbą punktów dla danego badania określoną przez Fundusz, podzielonych przez średnią liczbę świadczeniobiorców zadeklarowanych do lekarza POZ u danego świadczeniodawcy w danym kwartale - wyjaśnia zawiłości Krzysztof Bąk.

Zalety według ministerstwa
Dodaje: - Liczba punktów za poszczególne badania zostanie określona przez Fundusz w oparciu o ich kosztochłonność. Informację o wartości rocznej stawki kapitacyjnej obowiązującej dla danego kwartału Fundusz przekaże świadczeniodawcy.

Jakie zalety Ministerstwo Zdrowia widzi we wprowadzeniu progresywnej stawki kapitacyjnej w finansowaniu POZ?

- Wprowadzenie wyższej stawki kapitacyjnej dla świadczeniodawców, których wskaźnik wykonywania badań przekracza założoną przez Fundusz progową wartość, pozwoli na amortyzację kosztów badań. Jest to szczególnie istotne dla świadczeniodawców wykonujących więcej badań ze względu na wyższy przeciętny wiek pacjentów, wiążący się często z wielochorobowością - stwierdza rzecznik ministra zdrowia.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH