Programy lekowe: pierwsze refleksje po zmianach

Kilka tygodni funkcjonowania szpitali w warunkach przekształconych programów terapeutycznych na lekowe po 1 lipca ujawniło kilka problemów - przede wszystkim zauważalna jest mniejsza kwota pieniędzy na leczenie.

Wcześniej informowaliśmy o problemach z brakiem pieniędzy na leczenie chorych na stwardnienie rozsiane. W sprawie interweniował m.in. Rzecznik Praw Pacjenta. W przypadku niektórych ośrodków NFZ zwiększył kontrakt na leczenie chorych.

Kłopotem jest też rozliczanie w ramach programu lekowego jedynie kosztu leku. W przypadku pozostałych świadczeń, które szpitale rozliczają w związku z podaniem leku, np. wizyty ambulatoryjne, hospitalizacje i diagnostykę, kalkulują, za które dostaną od Funduszu więcej. Okazuje się, że w przypadku reumatologii bardziej opłacalna jest hospitalizacja niż podanie leku w ambulatorium.

Inny problem mają placówki, które leczą pacjentów chorujących na schorzenia, dla których nie stworzono jeszcze programu lekowego, np. wrzodziejące zapalenie jelita:

- Do tej pory leczyliśmy takich chorych za zgodą płatnika. Przynajmniej te najcięższe postacie choroby. Obecnie mamy ogromny problem z finansowaniem tej grupy pacjentów. Przy zmniejszonym kontrakcie musimy odmawiać chorym leczenia - mówi prof. Grażyna Rydzewska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Centralnego Szpitala Klinicznego MWSiA w Warszawie, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit, konsultant krajowy ds. gastroenterologii.

Lekarze zauważają, że nawet jeśli pod względem merytorycznym nie nastąpiły istotne zmiany wynikające z przekształcenia programów terapeutycznych na lekowe, sporym utrudnieniem jest też rozliczanie leczenia - ceny leków w obwieszczeniach ulegają zmianie co dwa miesiące. Także tych stosowanych w programach lekowych i chemioterapii. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH