System DRG nie jest stosowany w każdym kraju zachodnim. Przede wszystkim tam za leczenie płaci się tyle, ile ono kosztuje zgodnie z przyjętymi standardami postępowania

Akceptuję to, że oddziały wojewódzkie NFZ mają ograniczone środki. Narzekam natomiast na częste zmiany systemów komputerowych, które nie działają, zmiany sposobów rozliczania świadczeń, które burzą wszystko, oraz wprowadzanie administracyjnych, nic nie wnoszących, pseudopoprawek.

Ostatnim przykładem takich niekorzystnych dla szpitali uniwersyteckich zmian jest próba wprowadzenia systemu jednorodnych grup pacjentów, gdzie miesza się przypadki tanich chorób z drogimi i uśrednia cenę. Dla szpitali klinicznych ten system oznacza bankructwo.

Ten system nie jest stosowany w każdym kraju zachodnim. Przede wszystkim tam za leczenie płaci się tyle, ile ono kosztuje zgodnie z przyjętymi standardami postępowania. Ile szpitali w Polsce wprowadziło standardy diagnostyczno-terapeutyczne ? Ile szpitali posiada certyfikaty jakości?
W większości systemów zachodnich obok ubezpieczalni państwowej od kilkudziesięciu lat funkcjonują ubezpieczenia prywatne, co oznacza, że większość szpitali dostaje dodatkowe środki.

Jeśli nawet wprowadzimy teraz w Polsce ubezpieczenia prywatne, to w ciągu najbliższych kilku lat dla szpitali niewiele się zmieni, gdyż muszą one po pierwsze, zakumulować odpowiednio wysoki kapitał, a pod drugie – muszą zaoferować atrakcyjną ofertę swoim klientom. Z tego, co czytam, oferta zostanie ustawowo ograniczona przez państwo i wtedy mało kogo będzie interesowała.

Jednorodne grupy pacjentów według zasad, jakie zostały zaprezentowane przez NFZ naszemu szpitalowi, oznaczają bankructwo dla szpitali leczących najcięższe przypadki. Przeprowadziliśmy u nas symulację i porównaliśmy przychody za jeden miesiąc w systemie JGP i w obecnym.
Okazało się, że otrzymalibyśmy za tę samą pracę i procedury dokładnie 25% mniej pieniędzy. Nikt mnie zatem nie przekona, że jest to system lepszy.

Fragment wywiadu zamieszczonego w Rynku Zdrowia (nr 3/2008).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH