Prof. Krzysztof Warzocha: Centrum Onkologii - Instytut spłacił wszystkie zobowiązania

Klinika Nowotworów Układu Pokarmowego Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie nie została zlikwidowana, lecz zreorganizowana. Jej oddziały zabiegowy i zachowawczy włączono do Kliniki Gastroenterologii - poinformował dyr. Centrum prof. Krzysztof Warzocha odnosząc się do niedawnych doniesień prasowych. Dodał, że Instytut nie ma już zobowiązań wymagalnych i niewymagalnych.

Dyrektor Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie wyjaśnia, że była to decyzja Rady Naukowej placówki.

Uchwałą Rady podjęto także inne działania restrukturyzacyjne. Utworzono Klinikę Ginekologii Onkologicznej poprzez przeniesienie oddziału ginekologii z ul. Wawelskiej w Warszawie do Kliniki Nowotworów Narządów Kobiecych (mieszczącej się w siedzibie Centrum na warszawskim Ursynowie).

O tym, że zlikwidowana została Klinika Nowotworów Układu Pokarmowego Centrum Onkologii w Warszawie, a część pacjentów, lekarzy i biały personel przeniesiono na inne oddziały, napisała w środę "Gazeta Polska codziennie".

"Restrukturyzacja ta pozwoli na poprawę koordynacji i realizacji świadczeń medycznych i w żaden sposób nie wiąże się ze zmniejszeniem liczby czy jakości udzielanych świadczeń w zakresie diagnostyki i leczenia nowotworów przewodu pokarmowego czy dróg rodnych" - wyjaśnia w piśmie do PAP dyr. Warzocha.

1 października rozpoczęła również działalność Klinika Onkologii i Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Diagnostyki Onkologicznej, Medycyny Paliatywnej, Kardioonkologii oraz Chemioterapii.

"Zapewni ona kompleksowe świadczenia diagnostyczno-lecznicze w zakresie onkologii, w tym także leczenie powikłań i poprawę komfortu życia chorego na zaawansowanym etapie choroby nowotworowej" - pisze dyr. Warzocha.

Podkreśla, że są to działania naprawcze podejmowane dla poprawienia sytuacji ekonomicznej i funkcjonowania warszawskiego Centrum Onkologii. W przychodni szpitala dla skrócenia kolejek pacjentów oczekujących na konsultacje u specjalistów wydłużono czas pracy oraz wprowadzono usługę telefonicznego zapisywania się na wizytę.

W pierwszym półroczu 2012 roku w porównaniu do ubiegłego roku po raz pierwszy uzyskano wzrost przychodów na poziomie 35 proc. Zaledwie w kilka miesięcy 2012 r. doprowadzono do nieobserwowanej w historii Instytutu realizacji kontraktu z NFZ na poziomie 100 procent, zmniejszono stan zatrudnienia, zamrożono płace i negocjowano ze związkami zawodowymi nowe warunki wynagradzania.

"Centrum Onkologii - Instytut jest dobrym przykładem na to, że właściwe zarządzanie oraz konsekwentne wprowadzenie dobrze zaplanowanych działań naprawczych skutkuje szybką poprawą funkcjonowania jednostki" - podkreśla prof. Warzocha.

Dodaje, że Instytut spłacił wszystkie zobowiązania wymagalne i niewymagalne, a nawet wypracował zysk z bieżącej działalności statutowej.

Problemem jest wstrzymanie płacenia przez NFZ za tzw. nadwykonania (w kwocie blisko 17 mln zł), ale jest to niezależne od zarządzania placówką. Obecnie trwają rozmowy negocjacyjne z NFZ o zapłatę tych należności.

"Chorym z nowotworami nie można przecież odmówić przyjęcia i leczenia ze względu na przekroczenie kontraktu. Liczymy w tym względzie na pozytywną decyzję płatnika w renegocjacjach bieżącego kontraktu CO-I oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii" - podkreśla dyr. Warzocha.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH