Prof. Czauderna: powinniśmy podnieść składkę zdrowotną Osoby zarabiająca średnią krajową płacę, musiałby zapłacić na zdrowie dodatkowo ok. 15 zł na miesiąc, po podniesieniu składki o 1,2 pkt. proc. Fot. PTWP

Prof. Piotr Czauderna, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, szef prezydenckich doradców w zakresie ochrony zdrowia, proponuje podniesienie składki zdrowotnej w ramach "kontraktu społecznego".

Prof. Piotr Czauderna w rozmowie z dziennikiem.pl prezentuje pogląd, że idea budżetowej służby zdrowia się nie sprawdzi.

Jak przypomina, propozycja ministra Radziwiłła polega na tym, że rezygnuje się całkowicie ze zdefiniowanej składki zdrowotnej oraz określa się stały odsetek, który zostaje wydzielony na zdrowie z budżetu.

- To oznacza, że jego wysokość podlega negocjacjom, a praktyka jest taka, że minister zdrowia zawsze będzie słabszy od ministra finansów i polegnie w starciu z potrzebami innych resortów. Również kolejne rządy mogą tę stawkę zmienić. To niebezpieczny system, bo uzależniony od decyzji politycznych - mówi prof. Czauderna dziennikowi.pl

Jak tłumaczy, jest zwolennikiem systemu mieszanego, gdzie główna część systemu jest finansowana za pośrednictwem składki zdrowotnej.

W opinii profesora składkę należy podnieść.  - Zaznaczam przy tym bardzo mocno, że to jest mój autorski pomysł, a nie stanowisko Kancelarii Prezydenta, Narodowej Rady Rozwoju czy tym bardziej samego pana prezydenta - mówi prof. Czauderna.

Obecnie składka zdrowotna wynosi w Polsce 9 proc. Przeciętna składka zdrowotna w krajach zachodnich - ok. 12 proc.  Podniesienie składki np. o 1,2 pkt proc. przy średnim wynagrodzeniu, w skali roku, dałoby 10 mld zł dla systemu, czyli ponad 10 pkt proc. wzrostu w stosunku do obecnego budżetu NFZ.

Według wyliczeń profesora, w przypadku osoby zarabiającej średnią krajową płacę, musiałby ona zapłacić na zdrowie dodatkowo ok. 15 zł na miesiąc. - Resztę, obok obywateli, solidarnie powinni dołożyć pracodawcy i państwo. Po jednej trzeciej. Dla państwa byłoby to ok. 3 mld zł w skali roku, zakładając wzrost o 1,2 proc. - tłumaczy profesor.

W przekonaniu prof. Czauderny społeczeństwo jest gotowe do rozmowy o podniesieniu składki zdrowotnej. Jak dodaje, wzrost składki powinien zostać osiągnięty jako rodzaj kontraktu społecznego, który jasno określi co pacjenci otrzymają w zamian.

Więcej: dziennik.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH