Prof. Alicja Chybicka: odmawiam wykonania polecenia dyrekcji szpitala...

Wrocławska Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej po poleceniu służbowym dyrektora SPSK1 we Wrocławiu Andrzeja Zdeba ma wstrzymać przyjmowanie dzieci zakwalifikowanych do przeszczepu szpiku. Powodem jest brak pieniędzy. Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapłacił za przekroczenie kwot kontraktu przez Klinikę.

W piśmie skierowanym do profesor Alicji Chybickiej, kierownika Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej dyrektor Zdeb poinformował, że NFZ zalega z zapłatą ponad 4 mln zł za świadczenia medyczne wykonane w klinice. Sytuacja ta uniemożliwia już bieżące sprowadzanie środków medycznych do szpitala.

Dyrektor Andrzej Zdeb złożył do NFZ wniosek o zwiększenie wartości kontraktu dla kliniki. Łączna wartość procedur zrealizowanych przez SPKS1 jako nadwykonania w latach 2008 - 2010, niezapłaconych przez Fundusz, wyniosła 20 mln złotych.

Na specjalnie zorganizowanej we wtorek (23 listopada) konferencji prasowej profesor Chybicka poinformowała, że odmawia wykonania polecenia dyrektora szpitala. Jak stwierdziła – zdaje sobie sprawę z ciężkiej sytuacji placówki, ale w leczeniu dzieci chorych na nowotwory szpiku ważny jest każdy dzień.

– Nie możemy odmówić małym pacjentom pomocy i zabrać im ostatniej szansy na życie i zdrowie. Niepodjęcie leczenia, może oznaczać dla młodych ludzi śmierć. Jesteśmy jedyną taką kliniką w Polsce południowo-zachodniej. W ostatniej dobie przyjęliśmy 10 nowych dzieci – mówiła profesor. Podkreśliła, że jeśli nie znajdą się pieniądze na leczenie, zwróci się o pomoc do społeczeństwa.

Jak powiedział na konferencji prasowej Andrzej Zdeb, dyrektor SPSK1, któremu klinika podlega, obecnie liczba i wartość wykonywanych procedur znacznie przekracza wartość kontraktu z NFZ.

– W szpitalu zaczyna być widoczna dziura w budżecie w zasadzie nie do pokrycia. Brakuje pieniędzy m.in. na zapłatę czy zakup środków medycznych, opłaty za media – dodał dyrektor Zdeb. Poinformował również dziennikarzy o tym, że w podobnej sytuacji jest także klinika lecząca nowotwory u dorosłych, gdzie za nadwykonania NFZ jest winien placówce ponad 3 mln zł.

Profesor Alicja Chybicka poinformowała o trudnej sytuacji szpitala i kliniki minister zdrowia Ewę Kopacz. Nie otrzymała jednak jak dotąd żadnych wiążących deklaracji dotyczących rozwiązania problemu.

Wrocławska klinika hematologii leczy pacjentów m.in. z chłoniakami, białaczkami i innymi ciężkimi nowotworami krwi. Na przyjęcie czeka kilkadziesiąt osób. Limit środków przyznany przez NFZ na procedury onkologiczne już się wyczerpał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH