Producent obniży cenę opatrunków dla dzieci z EB

Obniżymy cenę zbytu dla jednego z opatrunków, tak aby od marca pacjenci nie musieli do niego dopłacać - poinformowała firma Mölnlycke Health Care, producent opatrunków dla dzieci z EB. Firma przekaże też chorym 2 tys. sztuk opatrunków.

Pacjenci chorzy na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa - EB) w ostatnich dniach alarmowali, że nie stać ich na zakup specjalistycznych opatrunków. W związku z publikacją styczniowej listy refundacyjnej dopłaty do tych wyrobów znacznie wzrosły.

Producent opatrunków firma Mölnlycke Health Care poinformowała, że w związku z rozmowami prowadzonymi z resortem zdrowia i "brakiem wypracowania rozwiązań długoterminowych", postanowiła przekazać opatrunki najbardziej potrzebującym pacjentom z EB. Chorzy dostaną 2 tys. sztuk opatrunków Mepilex Transfer 15x20 cm.

"To dobra wiadomość dla pacjentów, ale jest to pomoc doraźna" - podkreślił w oświadczeniu producent. Dodał, że opatrunki zostaną przekazane "zgodnie z procedurą i formułą zaproponowaną przez MZ".

Według producenta opatrunków niedawny wzrost dopłaty dla pacjentów sięgający nawet kilkuset złotych w skali miesiąca wynika z mechanizmów ustawy refundacyjnej. "Pomimo utrzymania urzędowej ceny zbytu wzrost dopłaty wynika ze zmiany podstawy limitu finansowania, na który firma Mölnlycke Health Care nie ma bezpośredniego wpływu" - wyjaśnił.

Przypomniał też, że po ubiegłorocznych negocjacjach ceny zbytu opatrunków dla chorych na EB obniżono o kilka procent, a ustalenia te weszły w życie w listopadzie i od tamtej pory nie uległy zmianie.

"W obecnej sytuacji, wyjątkowo firma Mölnlycke Health Care obniży cenę zbytu dla opatrunku Mepilex EM, 17,5x17,5 cm, tak aby od marca pacjenci nie musieli do niego dopłacać. Jednak jest to również chwilowe rozwiązanie, ponieważ przy kolejnej liście leków refundowanych ponownie zmianie może ulec podstawa limitu finansowania, co może skutkować wzrostem dopłat pacjentów do opatrunków" - czytamy w oświadczeniu firmy.

Z decyzji producenta cieszą się organizacje zrzeszające chorych na EB i ich rodziny. "Dziękujemy tym wszystkim, którzy pomogli i pomagają dalej.... bo wciąż pracujemy nad rozwiązaniami długoterminowymi!" - komentowała na portalu społecznościowym Fundacja EB Polska.

Zarówno w opinii producenta opatrunków, jak i organizacji pacjentów najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie odrębnej grupy refundacyjnej, w której będą tylko produkty dedykowane dla chorych na EB z zerową dopłatą pacjenta. Na środowym spotkaniu w resorcie zdrowia przedstawiciele Fundacji EB Polska i Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk zobowiązali się do 20 stycznia przygotować projekt nowego podziału grup limitowych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH