Producenci leków: potrzebujemy strategii rozwoju

Co drugi lek w aptekach i szpitalach pochodzi z polskich fabryk - przypomina Cezary Śledziewski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

W Polsce rozwinął się jeden z największych przemysłów generycznych w Europie. Farmacja jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi przemysłu. W tym roku polski przedsiębiorca wydawał około pół miliarda zł na badania i rozwój.


Specyfiką branży jest konieczność ciągłego inwestowania w nowoczesne technologie. Trzeba jednocześnie pamiętać o wysokich kosztach wdrażania nowych technologii. Ocenia się, że początkowy wydatek na opracowanie jednego leku biopodobnego to kilkadziesiąt mln euro. Cały proces trwa to od 8 do 10 lat, a efekt nie jest do końca wiadomy.

Podstawowym zagrożeniem dla rozwoju branży jest presja administracyjna na obniżanie cen leków refundowanych. Efektem tych zmian cen jest spadek rentowności i ograniczone środki na inwestycje. Spadek nastąpił już w tym roku i będzie przypuszczalnie pogłębiał się w przyszłym.

Z drugiej strony rosną koszty produkcji. One są spowodowane między innymi regulacjami unijnymi, które naszym zdaniem nie mają związku z jakością leku. Najbardziej aktualna jest obecnie kwestia dyrektywy o zwalczaniu podróbek leków. Leki generyczne są rzadko podrabiane, bo tanie. Podróbki nie trafiają do aptek, ale na targowiska i do Internetu, gdzie nikt zabezpieczeń nie sprawdza. 


Dyrektywa została przyjęta bez konsultacji z przemysłem. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Leków Generycznych (EGA) ocenia, że koszt wdrożenia dyrektywy dla jednej firmy będzie wynosił 50 mln euro.


Innym problemem jest przyjęcie pakietu o jednolitej ochronie patentowej i umowy międzynarodowej o jednolitym sądzie patentowym. Po wejściu w życie jednolitego sądownictwa patentowego, polski przedsiębiorca będzie mógł być pozwany przed sądem, którego siedziba nie będzie znajdować się w Polsce. Sprawa będzie prowadzona w języku obcym. Koszty prowadzenia procesu mogą wzrosnąć do nawet 200 tys. euro.Dlatego apelujemy do rządu o stworzenie strategii dla rozwoju przemysłu. Chcemy, by produkcja leków odbywała się na miejscu i dawała zatrudnienie. Tymczasem jak na razie resort zdrowia nie przejawia zbytniego zainteresowania przemysłem krajowym. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH