Prezydium NRL krytycznie o projektach organizacji dyżurowania lekarzy NIL jest przeciwne ustalaniu harmonogramu dyżurów pozwalających na łączenie w czasie dyżuru medycznego realizacji świadczeń w ramach różnych komórek organizacyjnych szpitala. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło dwa stanowiska: w sprawie projektu rozporządzenia ministra zdrowia nt. świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a także świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Oceniając projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, samorząd lekarski sprzeciwia się projektowi w zakresie, w jakim przewiduje, że świadczeniodawca będzie mógł łączyć realizację udzielania świadczeń ambulatoryjnych przez personel lekarski między poszczególnymi komórkami organizacyjnymi oraz w zakresie, w jakim przewiduje, że świadczeniodawca będzie mógł łączyć udzielanie świadczeń ambulatoryjnych z realizacją świadczeń udzielanych w trybie hospitalizacji lub hospitalizacji planowej w innych komórkach organizacyjnych.

Prezydium NRL wskazuje, że wprowadzenie takiego rozwiązania - uchwalonego jak się zdaje w celu osiągnięcia oszczędności finansowych i kadrowych w podmiotach leczniczych - będzie nieuchronnie prowadziło do sytuacji, w których lekarz będzie zmuszany do wykonywania pracy nie zawsze zgodnie ze swoimi umiejętnościami zawodowymi.

Wyznaczenie, w drodze polecenia służbowego, lekarzy nie posiadających umiejętności i doświadczenia niezbędnych do pracy w danej poradni jest nie do pogodzenia z postanowieniami art. 10 ust. 1 Kodeksu Etyki Lekarskiej, który stanowi, że lekarz nie powinien wykraczać poza swoje umiejętności zawodowe przy wykonywaniu czynności diagnostycznych, zapobiegawczych, leczniczych i orzeczniczych.

Jeśli chodzi o projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, Prezydium NRL sprzeciwia się projektowi w zakresie, w jakim przewiduje, że dla świadczeń w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej dyrektorzy podmiotów leczniczych będą mogli ustalić harmonogram dyżurów określający łączenie w czasie dyżuru medycznego realizacji świadczeń w ramach różnych komórek organizacyjnych szpitala.

W przyjętym stanowisku wyrażono zastrzeżenia co do propozycji łączenia w tym samym czasie udzielania świadczeń w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej ze świadczeniami w trybie ambulatoryjnym w innych komórkach organizacyjnych. Rozwiązanie takie - w sytuacji niedoborów kadrowych - w wielu sytuacjach będzie prowadziło do zmuszania lekarzy do wykonywania zawodu z naruszeniem zasady działania w obrębie swoich kwalifikacji i umiejętności.

Prezydium NRL zwraca również uwagę na niezapewnienie właściwego terminu konsultacji społecznych w stosunku do przedstawionych projektów.

Czytaj: www.nil.org.pl

Czytaj także: OZZL negatywnie o projekcie MZ ws. uelastycznienia dyżurów lekarskich 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH