Plany Funduszu oraz obowiązujące w tym roku zasady korzystania z poszczególnych, realizowanych przez tę instytucję programów przedstawił w czwartek w Sosnowcu prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Wojciech Skiba. W tym roku Fundusz będzie wspierał przede wszystkim te programy, które wpływają na aktywność zawodową i edukacyjną osób niepełnosprawnych.

Prezes poinformował, że dodatkowe środki, spodziewane w wyniku współpracy z resortem rozwoju regionalnego, w około połowie będą przekazane samorządom, a także zasilą tzw. programy celowe, realizowane przez Fundusz. Jednym z nich ma być nowy program „Praca”, w którym nakłady na każdego uczestnika mogą sięgać np. 20- 30 tys. zł.

- Program ma służyć tworzeniu zindywidualizowanych planów działań dla osób niepełnosprawnych od lat biernych zawodowo, w efekcie których będą one mogły podjąć pracę. W ramach tych programów będzie również np. możliwość zakupu samochodu w sytuacji, gdy będzie to skuteczny sposób aktywizacji zawodowej - zapowiedział Skiba.

W tym roku na realizację wszystkich programów celowych PFRON ma ok. 300 mln zł, a wartość tylko tych wniosków, które dotychczas wpłynęły w ramach programu „Sprawny dojazd” to ok. 380 mln zł.

Sfinansowanie zakupu samochodu dla niepełnosprawnych ma być jednak możliwe w ramach programu „Praca”, natomiast w programie „Pegaz” przywrócono możliwość finansowania służącego osobie niepełnosprawnej oprzyrządowania samochodu. Nadal także, w ramach „Sprawnego dojazdu”, można będzie liczyć na dopłaty do prawa jazdy, co dotąd cieszyło się niewielkim powodzeniem.

Inne programy PFRON, które w tym roku będą kontynuowane, to m.in. „Komputer dla Homera”, „Pitagoras” (bez modułu adresowanego do instytucji kultury), „Student” i „Uczeń na wsi”. W tym ostatnim uproszczone zostaną zasady - aby dostać dofinansowanie niepotrzebny będzie stały meldunek na wsi, wystarczy np. czasowy.

W służącym likwidacji barier transportowych programie „Pegaz” zachowana zostanie możliwość dopłat do wózków elektrycznych dla niepełnosprawnych, ale maksymalna kwota dofinansowania będzie obniżona; prezes zdementował jednak pogłoski, że aż o 50 proc. Jednocześnie niestandardowe przypadki mają być rozpatrywane indywidualnie i tu dofinansowania mogą być większe.

Nabór wniosków w programach celowych ma ruszyć w drugiej połowie kwietnia. Prezes chciałby, aby docelowo wnioski można było składać przez cały czas, bez określenia terminu końcowego, ale do wyczerpania środków.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH