Prezes NRL ws. finansowania rezydentur

W naszej ocenie określenie składników wynagrodzenia rezydenta, które podlegają refundacji, nie może być przedmiotem jednostronnie narzucanej szpitalom umowy - poinformował prezes NRL Maciej Hamankiewicz w piśmie do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza .

"Zwracam uwagę, że przyjęty przez ministerstwo system jest wysoce niekorzystny dla szpitali oraz dla samych specjalizujących się lekarzy, ponieważ uzależnia wysokość finansowania rezydentury od decyzji ministerstwa będącej pochodną ilości środków budżetowych na dany rok. Jeśli zważyć, że specjalizacja trwa kilka lat, to możliwość corocznej zmiany wysokości środków przekazywanych szpitalom powoduje rozchwianie systemu specjalizacji i nie daje gwarancji, że rezydent, który rozpoczął specjalizację w danym szpitalu, będzie miał możliwość dokończenia jej w tej placówce" - ocenił szef samorządu lekarskiego.

Jak czytamy w piśmie, zmiany w zasadach finansowania rezydentur ze środków publicznych powinny być wprowadzone za pomocą instrumentów legislacyjnych, a nie za pomocą nowego wzoru umowy. W ocenie samorządu zawodowego tylko wyraźny zapis ustawowy mógłby usunąć odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych z katalogu niezbędnych kosztów szkolenia rezydenta.

W ocenie Naczelnej Izby Lekarskiej zawierana ze szpitalem umowa winna być jedynie sposobem uruchomienia z góry określonych środków uznanych przez ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty za niezbędne dla odbywania specjalizacji, a nie mechanizmem ustalania składników wynagrodzenia podlegających refundacji. Środki niezbędne do odbywania specjalizacji w trybie rezydentury są wartością dającą się obiektywnie ustalić i wartość ta nie może być zmieniana umową.
 
Mając to na uwadze prezes NRL ponownie zaapelował o zachowanie obowiązującego do końca ubiegłego roku systemu finansowania kształcenia rezydentów uwzględniającego koszt odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH