Prezes NRL pozytywnie o projekcie likwidacji centrali NFZ

Zamiar likwidacji centrali NFZ przedstawiony przez ministra zdrowia to korzystny kierunek zmian, jednak potrzebne są szczegóły tego rozwiązania - uważa prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Minister zdrowia przedstawił w piątek (22 marca) plan zakładający likwidację centrali NFZ, przekazanie kompetencji i samodzielności wojewódzkim funduszom oraz powołanie Urzędu Ubezpieczeń Zdrowotnych, który zajmie się m.in. wyceną świadczeń oraz kontrolą jakości świadczeń. Propozycje MZ trafią do konsultacji społecznych.

Czytaj też: Ministerialne wielkie zamiary i wielkie reformy: jakie mogą być efekty?

- Nie znamy szczegółów likwidacji centrali i podziału kompetencji i obowiązków dla regionalnych funduszy, jednak sam kierunek zmian jest korzystny - ocenił Hamankiewicz. Zastrzegł, że "oceniać można jedynie to, co usłyszeliśmy, ponieważ nie ma jeszcze żadnych szczegółów na piśmie".

Jako pozytywną ocenił propozycję powołania w miejsce centrali NFZ nowego Urzędu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Wyraził jednak wątpliwość, "czy instytucja ta nie będzie łączyła zbyt wielu funkcji, ponieważ podlegać jej będzie i nadzór nad jakością, i kontrola regionalnych funduszy, i wycena świadczeń".

Pozytywna jest w opinii prezesa NRL zapowiedź, że jedna instytucja będzie zajmowała się wyceną kosztów świadczeń, a inna ich finansowaniem. Jednocześnie Hamankiewicz podkreślił, że przy dążeniu ministra zdrowia do systemu opartego na bardziej rynkowych zasadach, proponowana wycena świadczeń przez centralny urząd jest zaprzeczeniem rynkowości.

Jako "bardzo rozsądne" ocenił "tworzenie regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego i związany z nimi system planowania inwestycji zdrowotnych". Dodał, że to rozwiązanie powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie także w planowanej ustawie o zdrowiu publicznym. - Potrzebne jest racjonalne wydawanie pieniędzy publicznych na inwestycje, ponieważ są to ograniczone środki - mówił.

Hamankiewicz negatywnie natomiast ocenił fakt, że składka zdrowotna nadal będzie zbierana centralnie i rozdzielana przez urząd na regiony. "Źle, że podział pieniędzy ze składki będzie nadal centralny według algorytmu" - mówił. Według niego lepszym rozwiązaniem byłoby zbieranie składki przez regionalne fundusze.

- Niepokój budzi też pomysł premiowania kompleksowej opieki, czyli skonsolidowanych świadczeniodawców, ponieważ np. w stomatologii to szereg drobnych gabinetów zapewnia większy dostęp dla pacjentów - mówił Hamankiewicz. Zwrócił uwagę, że niezrozumiałe jest stwierdzenie o premiowaniu "jakości, szybkości i skuteczności świadczonych usług medycznych".

- Nie można zaprzeczyć, że jakość jest bardzo istotna, ale ocena tej jakości to cel bardzo trudny do osiągnięcia - podkreślił prezes. Dodał, że wymagałoby to stworzenia dobrego narzędzia oceny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH