Prezes NRL chce kontroli PIP w szpitalu w Krośnie Prezes NRL chce kontroli PIP w szpitalu w Krośnie. FOT. Shutterstock

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował do Głównego Inspektora Pracy Wiesława Łyszczka pismo, w którym zwrócił się z prośbą o spowodowanie kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie.

Prezes Hamankiewicz powołał się na artykuł w dzienniku „Rzeczpospolita” z 29 listopada 2017 r., w którym poinformowano, że dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie wymaga od zatrudnianych lekarzy i lekarzy rezydentów podpisywania oświadczeń „o gotowości do podjęcia dodatkowych dyżurów lekarskich ponad liczbę wynikającą z programu specjalizacji na zasadach określonych przez pracodawcę”.

Takie postępowanie stoi w oczywistej sprzeczności z treścią art. 96 ustawy o działalności leczniczej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1638), który stanowi, że świadczenie przez lekarzy pracy w wymiarze przekraczającym 48 godzin tygodniowo jest dobrowolne, a pracodawca nie może podejmować działań dyskryminujących wobec pracowników, którzy nie wyrazili takiej zgody - ocenił prezes NRL.

Z tych powodów Maciej Hamankiewicz zwrócił się z prośbą o podjęcie stosownych kroków w celu sprawdzenia czy podana niepokojąca informacja prasowa znajduje potwierdzenie oraz o ewentualne wyciągnięcie konsekwencji prawnych względem pracodawcy - Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.

Czytaj: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH