Prezes NRL apeluje do p.o. prezesa NFZ ws. recept na leki refundowane

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się w poniedziałek (11 czerwca) do działającego w zastępstwie prezesa NFZ Zbigniewa Tetera z prośbą o pilne wznowienie prac zespołu ds. współpracy w zakresie treści umów oraz zaproponowanie nowych zasad dotyczących wystawiania recept, zgodnych z oczekiwaniami środowiska lekarskiego.

Wskazał również, iż w ubiegłym tygodniu zwrócił się do NFZ z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej liczby podpisywanych aneksów do umów upoważniających do wystawiania przez lekarzy i lekarzy dentystów recept na leki refundowane.

Prezes Hamankiewicz zaznaczył w liście, że  pomimo braku odpowiedzi ze strony Funduszu i braku rzeczywistych liczb w skali kraju, do NIL docierają sygnały o niepodpisywaniu aneksów do umów z NFZ.

Powodem decyzji o odmowie podpisania aneksów jest zarządzenie prezesa NFZ z 30 kwietnia br. wprowadzające do umowy m.in. odpowiedzialność finansową lekarza w przypadku wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi, lub niezgodnej z uprawnieniami świadczeniobiorcy. Lekarze i lekarze dentyści nie godzą się na zawarty w paragrafie 9 katalog kar, wprowadzony bez uwzględnienia uwag środowiska lekarskiego.

Prezes NRL zaznaczył również, że w liście, że dotychczas nie zostały wzięte pod uwagę opinie powołanego - zgodnie z prośbą prezesa NFZ z listopada 2011 roku - zespołu Naczelnej Rady Lekarskiej ds. współpracy w zakresie treści wzorów umów na recepty.

"Naczelna Rada Lekarska, która odbędzie się 22 czerwca br., podejmie kolejne decyzje dotyczące protestu i dalszego rekomendowania wszystkim lekarzom i lekarzom dentystom od 1 lipca br. wypisywanie recept na 100 proc. bez względu na rodzaj zatrudnienia i miejsce wykonywania zawodu. Takie rekomendacje są obecnie aktualne, zgodne ze stanowiskami Naczelnej Rady Lekarskiej, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i postanowieniami Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich” - podkreślił prezes NRL.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH