Prezes NFZ: wzrost wyceny świadczeń możliwy w II półroczu 2018 r. Andrzej Jacyna, prezes NFZ o zamiarze uruchomienia rezerw: Wydaje się, że ta kwota będzie zbliżona do sumy ok. 3 mld zł. Fot. PTWP

W drugim półroczu 2018 r., najwcześniej od 1 lipca, można się spodziewać wzrostu nakładów na ochronę zdrowia w formie podwyższenia wyceny świadczeń zdrowotnych - poinformował w poniedziałek (26 lutego) w Białymstoku p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna.

Andrzej Jacyna był gościem obrad sejmiku województwa podlaskiego, podczas których dyskutowano o sytuacji szpitali podległych samorządowi województwa, głównie szpitala wojewódzkiego w Białymstoku i psychiatrycznego w Choroszczy.

Zarząd województwa podlaskiego informował o żądaniach płacowych lekarzy i innych pracowników szpitali, o niedoszacowanym jego zdaniem ryczałcie w szpitalu wojewódzkim, niedofinansowanej psychiatrii (szpital psychiatryczny jest poza siecią szpitali) oraz braku pieniędzy na podwyżki dla pracowników.

Szef NFZ zapewniał, że jeszcze w tym roku do placówek zdrowotnych trafią dodatkowe środki. - Najważniejszy ruch finansowy będzie w drugim półroczu. Nie ma żadnego novum, jeśli chodzi o terminy. Tak jak rok temu, będziemy starali się uruchomić rozliczenia roku poprzedniego i rezerwy, które są zawarte w planie finansowym funduszu. Realny termin uruchomienia to koniec lipca, początek sierpnia - poinformował Jacyna.

Zaznaczył, że zmiany te wymagają decyzji ministrów zdrowia i finansów oraz opinii sejmowych komisji: zdrowia oraz finansów publicznych. Przypomniał, że taka procedura miała miejsce w 2017 r.

- Taki plan mamy też na rok 2018. Te środki możemy uruchomić wstecznie od 1 lipca. I taki jest realny termin wzrostu nakładów, w tym wzrostu wycen - mówił Andrzej Jacyna. Wyjaśnił, że chodzi o zwiększenie wartości kontraktów na drugie półrocze, ale też o wzrost wyceny świadczeń.

- Oba mechanizmy są niezbędne, by załatwić wiele problemów. Z jednej strony potrzeby zakładów na wydatkowanie dodatkowych pieniędzy m.in. związanych z wynagrodzeniami, które rosną i po drugie potrzeb pacjentów. W wielu miejscach kolejki są długie, nie do zaakceptowania. Zwiększając liczbę świadczeń w kontraktach, chcemy te kolejki skracać - powiedział p.o. prezesa NFZ.

- Mogę powiedzieć, że w wyniku uruchomienia tych rezerw, które są w planie finansowym na rok 2018, funduszu zapasowego, to wydaje się, że ta kwota będzie zbliżona do sumy ok. 3 mld zł. To są środki finansowe, które dzisiaj są w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest tematem otwartym, czy budżet państwa będzie skłonny dołożyć do tej kwoty dodatkowe środki finansowe - mówił radnym Jacyna.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH