Prezes NFZ potwierdza: uzgodnienia ws. umów w POZ pozostają aktualne Prezes NFZ Andrzej Jacyna. Fot. PTWP

Prezes NFZ Andrzej Jacyna skierował pismo na ręce Bożeny Janickiej, przewodniczącej Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, zawierające wyjaśnienia w sprawie zarządzenia 124/2016, zmieniającego wcześniejsze zarządzenie (122/2016), którego postanowienia zostały wcześniej uzgodnione ze świadczeniodawcami POZ.

W swoim oświadczeniu potwierdza, że NFZ podtrzymuje wcześniejsze ustalenia z PPOZ dotyczące umów w podstawowej opiece zdrowotnej na 2017 r.

"Uzgodnienia dotyczące wprowadzenia produktów - konsultacje lekarzy specjalistów (kardiologa i diabetologa) mogą być zaimplementowane do zarządzenia prezesa NFZ po uwzględnieniu ich w przepisach rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej" - napisał prezes NFZ.

"W rozmowie z panem ministrem Konstantym Radziwiłłem ustaliłem, że prace nad tymi zmianami będą priorytetowe, z intencją jak najszybszego wprowadzenia w życie. Wniosek w sprawie zmian został przekazany do Ministra Zdrowia"  - dodał prezes Jacyna.

Przypomnijmy, że PPOZ wydało wcześniej komunikat, w którym stwierdzało, że nie będzie rekomendowało lekarzom POZ podpisywania umów z NFZ na 2017 r., gdyż płatnik wycofał się z wcześniejszych uzgodnień zawartych w trakcie negocjacji.

Pismo prezesa NFZ wyjaśnia zaistniałą sytuację. Stanowisko prezesa NFZ oficjalnie przedstawione w piśmie jest identyczne z tym, które wczoraj przekazała mediom Sylwia Wądrzyk, rzecznik prasowy NFZ.

W odpowiedzi na pismo prezesa Jacyny, przewodnicząca PPOZ Bożena Janicka przekazała w środę (21 grudnia), że w takiej sytuacji zarząd PPOZ podejmuje decyzję o kontraktowaniu świadczeń w POZ na pierwsze półrocze 2017 roku.

- Jednocześnie czekamy na jak najszybsze działania ze strony resortu, celem wprowadzenia „dobrej zmiany”, czyli programów profilaktycznych (ChUK i cukrzyca) już od 30 roku życia, która jest niezbędna dla zdrowia Polaków. Jesteśmy przekonani, że minister zdrowia wniosek formalny w tej sprawie podejmie jeszcze przed Nowym Rokiem - mówi Bożena Janicka.

 

Czytaj też: PPOZ: zawieszamy podpisywanie umów na przyszły rok. NFZ: ustalenia są aktualne

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH