Prezes NFZ potwierdza: część placówek "jednodniowych" bez umów

W środę (30 listopada) sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła informację prezesa NFZ o kontraktowaniu świadczeń opieki zdrowotnej na 2012 r. oraz informację o kryteriach podziału środków z funduszu zapasowego.

Posłowie pytali prezesa NFZ Jacka Paszkiwicza, czy NFZ zdąży z przeprowadzeniem konkursów oraz o kontrakty dla placówek wykonujących zabiegi jednego dnia.

Mimo że proces kontraktowania świadczeń medycznych na 2012 r. jest opóźniony, to pacjenci nie stracą dostępu do świadczeń - zapewnił prezes  Dodał, że aktualne umowy będą mogły być przedłużane do czasu zawarcia nowych.

Prezes NFZ wyjaśnił, że z powodu wdrażania nowych regulacji prawnych proces kontraktowania świadczeń medycznych na 2012 r. jest opóźniony, a w przypadku niektórych świadczeń zakończenie postępowań konkursowych do końca roku jest praktycznie niemożliwe. Jednocześnie zapewnił, że aktualne umowy będą mogły być przedłużane do czasu zakończenia nowych postępowań konkursowych.

Jacek Paszkiewicz poinformował, że z powodu nowego rozporządzenia ministra zdrowia (z 15 listopada 2011 r.), od nowego roku część placówek mających umowy wieloletnie na świadczenia medyczne "jednodniowe" nie będzie mogła ich kontynuować. Chodzi o placówki, które nie spełnią mających obowiązywać od 1 stycznia warunków, m.in. dotyczących bloków operacyjnych.

- Nie ma akcji wypowiadania wszystkim wszystkiego w zakresie chirurgii jednego dnia - zapewnił.

Dodał, że NFZ kończy właśnie prace nad wydaniem zarządzenia, umożliwiającego kontraktowanie w zakresie świadczeń jednego dnia. Zapewnił, że kwestie dotyczące "jednodniówek" są "absolutnym marginesem" lecznictwa szpitalnego, a "wartość umów chirurgii jednego dnia to 400 mln zł przy 29 mld zł w lecznictwie szpitalnym".

Prezes NFZ przedstawił także informację o podziale środków z funduszu zapasowego, które trafiły do trzech województw: mazowieckiego, pomorskiego i śląskiego. Jak mówił wynika to z kryterium oceny dynamiki wzrostu nakładów na świadczenia zdrowotne w województwach.

Posłowie zgłaszali wątpliwości, czy przepisy upoważniające prezesa NFZ do podziału środków z funduszu zapasowego nie powinny być zmienione. Argumentowali, że podważa to istotę podziału większości środków NFZ na zasadzie algorytmu uwzględniającego różne kryteria.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH