Prezes NFZ: finansowanie leczenia szpitalnego jest stabilne Tadeusz Jędrzejczyk, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

Uczestnicy dwóch poniedziałkowych (20 kwietnia) dyskusji panelowych pt. "Zdrowy szpital, czyli jaki?", podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, rozmawiali m.in. o sytuacji finansowej polskich lecznic oraz funkcjonowaniu pakietu onkologicznego.

Tadeusz Jędrzejczyk, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia poproszony o porównanie finansowania świadczeń zdrowotnych w 2014 i 2015 roku zaznaczył: - Mimo pewnego spowolnienia wzrostu gospodarczego, nastąpiło zwiększenie budżetu na świadczenia finansowane ze środków publicznych.

Prezes NFZ wyjaśnił, że stało się tak głównie za sprawą ustawy o refundacji leków, której wdrożenie pozwoliło na uzyskanie oszczędności w budżecie Funduszu.- Na precyzyjnie wyliczenie wielkości wzrostu wydatków na leczenie w skali 2015 roku jest jednak jeszcze zbyt wcześnie - podkreślił prezes Jędrzejczyk.

Zwrócił uwagę na wciąż niekorzystną dysproporcję w wydatkach na ochronę zdrowia: - Nadal dominują środki przeznaczane na leczenie szpitalne, tymczasem ciężar wydatków obejmujących planowe świadczenia należy przesunąć w kierunku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - powiedział.

Odnosząc się do pierwszego kwartału funkcjonowania pakietu onkologicznego, Tadeusz Jędrzejczyk przyznał, że wdrażanie nowych rozwiązań jest, także dla Funduszu, poważnym wyzwaniem organizacyjnym oraz finansowym. Dodał, że pierwsze miesiące wprowadzania pakietu nie były łatwe.

- Problemy wynikały m.in. z błędów ludzkich, pojawiały się trudności natury technicznej. Niebawem zostanie poprawiony system informatyczny. Większość diagnostyki mieści się już jednak w pakiecie, będzie też następowało obejmowanie nowym zasadami kolejnych świadczeń onkologicznych - zapowiedział prezes NFZ, dodając, że w trzecim kwartale br. funkcjonowanie pakietu ulegnie zdecydowanej poprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH