Prezes NFZ: do 29 grudnia kasa za nadlimity na kontach szpitali, priorytetowo zapłacimy za... - Ten ruch finansowy pozwoli znacząco poprawić finanse w wielu szpitalach, ułatwi dyrektorom zarządzanie tymi szpitalami - mówił p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Fot. PTWP

Do 29 grudnia NFZ ma przelać na konta szpitali pieniądze za tzw. nadwykonania z poprzednich lat za świadczenia onkologiczne, porody czy intensywną terapię - poinformował w czwartek (21 grudnia) p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Po raz pierwszy NFZ dostał dotację z budżetu państwa - 1 mld zł.

Placówka medyczna, żeby uzyskać pieniądze z puli dotacji w wysokości 1 mld zł z budżetu państwa, musi podpisać z Narodowym Funduszem Zdrowia ugodę.

- Chcemy objąć tym procesem ugód wszystkie świadczenia nadlimitowe, ponadumowne, które zostały wykonane od 2006 r. do końca września 2017 r., jak również w drugim etapie postępowania ugodowego objąć wszystkie nadwykonania wykonane w czwartym kwartale tego roku - powiedział w czwartek (21 grudnia) na konferencji prasowej w Białostockim Centrum Onkologii Andrzej Jacyna.

- Mamy nadzieję, że do 29 (grudnia) na kontach szpitali wylądują środki finansowe wynikające z ugód, które zostaną zawarte na świadczenia zrealizowane w poprzednich latach, jak również te świadczenia, które są dzisiaj w postępowaniach sądowych, jak również te świadczenia, które zrealizowano w 2017 r. i które chcemy zapłacić 100-procentowo - powiedział dziennikarzom p.o. prezesa NFZ.

W poprzednich latach wiele placówek medycznych, domagając się od Funduszu pieniędzy za wykonane ponad limit w kontrakcie usługi, zdecydowało się na wejście w spory sądowe.

1 mld zł to pieniądze z dotacji, której wydzielenie z budżetu państwa było możliwe dzięki nowelizacji ustawy okołobudżetowej na ten rok. Przepisy weszły w życie w połowie grudnia. Na ich mocy Narodowy Fundusz Zdrowia, co do zasady uzyskujący przychód ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, otrzymał dotację.

Najpierw onkologia, intensywna terapia, porody
Andrzej Jacyna odniósł się też do podpisanej niedawno nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, dzięki której stopniowo do 2025 roku mają wzrastać do 6 proc. PKB publiczne nakłady na ochronę zdrowia.

- Wreszcie mamy perspektywę wzrostu tych nakładów do takiego poziomu, który być może będzie wystarczający, być może będzie wymagał korekty, ale to jest po raz pierwszy zadekretowany ustawowy obowiązek wzrostu tych nakładów. Jednocześnie po raz pierwszy Narodowy Fundusz Zdrowia dostał dotację z budżetu państwa, która to dotacja umożliwi nam zapłatę za nadwykonania za lata poprzednie - mówił Jacyna.

Wyjaśnił, że NFZ wybrał jako priorytetowe kilka dziedzin: onkologię, intensywną terapię, położnictwo (porody).

- Za te świadczenia płacimy w pierwszej kolejności. Po prostu jest łatwo zawrzeć na nie ugodę, bo tu chcemy zapłacić pełną cenę. Natomiast pozostałe zakresy świadczeń będziemy negocjować po 1 stycznia i będziemy dalej podpisywali ugody tak, żeby wyczerpać wszystkie zobowiązania, które dzisiaj posiadamy - mówił Jacyna.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH