Prezes NFZ: będą zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej

Proponujemy, by pacjenci w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, bez wizyty u specjalisty, mogli wykonać więcej badań diagnostycznych, np. EKG wysiłkowe, holter EKG i ciśnieniowy, USG - powiedziała w rozmowie z PAP prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.

PAP: Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało likwidację centrali NFZ, przekazanie większych kompetencji wojewódzkim funduszom i powołanie nowego Urzędu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Jak ocenia pani tę propozycję?

Agnieszka Pachciarz: - Wstępne uwagi do założeń przekazaliśmy w ramach uzgodnień wewnętrznych. Istotne będą szczegółowe rozwiązania i opinie ekspertów. Nie czekając na zmiany działamy w obecnych ramach prawnych. Mam na myśli na przykład prace dotyczące zmian rozliczania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, opieki ambulatoryjnej czy choćby prace nad wyceną procedur pediatrycznych.

- Zapowiadała pani też zmiany w funkcjonowaniu podstawowej opieki zdrowotnej i rozliczaniu tych świadczeń. Kiedy można się ich spodziewać, jaki będzie główny kierunek?
- Przesłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia propozycje zmian, których wprowadzenie wymaga nowelizacji ustawy i rozporządzeń. Chcemy, by lekarze rodzinni mieli możliwość zajęcia się pacjentem bardziej kompleksowo, m.in. poprzez poszerzenie zakresu badań diagnostycznych, które będzie można wykonać bez konieczności wizyty u specjalisty. Chodzi np. o EKG wysiłkowe, holter EKG i ciśnieniowy, USG, badania endoskopowe. Rozmawiamy o tych propozycjach z przedstawicielami lekarzy rodzinnych oraz konsultantem krajowym ds. medycyny rodzinnej. Warto też dodać, że sami lekarze postulują zwiększenie zakresu porad, których mogliby udzielać. Oczekujemy także zmian rozporządzenia dotyczącego badań bilansowych dzieci i młodzieży szkolnej.

- Czy zmieni się sposób wyceny świadczeń POZ?
- Wycena świadczeń w POZ w części pozostanie oparta na stawce kapitacyjnej. Chcielibyśmy jednak uzupełnić ją o elementy uwzględniające jakość i efektywność. To, co możemy zrobić, nie czekając na zmiany Ministerstwa Zdrowia, to wprowadzić stawki na wykonanie bilansu dla dzieci oraz nowy produkt dla osób między 45 a 65 rokiem życia, który obejmuje m.in. diagnostykę. Poza tym chcemy wprowadzić wynagradzanie za konkretne czynności dla pielęgniarek i zmienić wysokość stawki dla położnych POZ. Zmiany w zakresie finansowania będą wynikać w tym roku z uporządkowania listy podopiecznych POZ po wejściu w życie przepisów dotyczących eWUŚ.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH