Prezes Jacyna na RDS ws. płac: działania części szpitali są "na pograniczu jakiegoś sabotażu" Prezes Jacyna na RDS o wynagrodzeniach: działania części szpitali są "na pograniczu jakiegoś sabotażu".Fot. PTWP

Określenie minimalnych wynagrodzeń kolejnych grup pracowników i wzrost wynagrodzeń części pielęgniarek przewiduje propozycja resortu zdrowia omawiana na posiedzeniu zespołu Rady Dialogu Społecznego. Zdaniem związkowców wynagrodzenia powinny być wyższe.

Związki zawodowe krytykowały także porozumienie zawarte między MZ a rezydentami.

Od sierpnia ubiegłego roku obowiązują przepisy określające minimalne wynagrodzenia pracowników medycznych, m.in. lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i diagnostów. Zastrzeżenia do ustawy zgłaszały związki zawodowe, które domagały się zarówno wyższych wynagrodzeń, jak i objęcia regulacją kolejnych grup pracowników zatrudnionych w placówkach medycznych.

Resort zdrowia zapowiedział nowelizację ustawy. We wtorek (20lutego) na posiedzeniu zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. usług publicznych omawiano szczegóły projektu przygotowanego przez MZ i uzgodnionego z resortami finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej.

Projekt przewiduje ustalenie minimalnych wynagrodzeń dla części osób zatrudnionych w placówkach leczniczych, które mimo że nie są pracownikami medycznymi, to jednak wykonują pracę "pozostającą w bezpośrednim związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych". Wynagrodzenia minimalne tych pracowników będą stopniowo wzrastać, a do końca 2021 r. mają być równe iloczynowi współczynnika 0,53 i kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w roku wcześniejszym.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała, że na objęcie ustawą wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę o pracę nie zgodziło się MRPiPS, które argumentowało, że takie rozwiązanie mogłoby być niezgodne z konstytucją.

W projekcie zaproponowano także podwyższenie wynagrodzeń minimalnych pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach wymagających wykształcenia wyższego magisterskiego, lecz niewymagających specjalizacji (wskaźnik wynagrodzeń tej grupy pielęgniarek podwyższono z 0,64 na 0,73).

Związkowcy: wynagrodzenie zbyt niskie

Przedstawiciele związków zawodowych przekonywali, że regulacją powinna być objęta szersza grupa pracowników.

Szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarności" Maria Ochman oceniła, że przedstawiony przez MZ projekt to "krok w dobrym kierunku". Zaznaczyła jednak, że nowelizacja powinna określać minimalne wynagrodzenia wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę w podmiotach leczniczych.

Ochman oceniła, że przewidziane w projekcie wynagrodzenie pracowników wykonujących zawody niemedyczne jest zbyt niskie. Zwróciła uwagę, że minimalne wynagrodzenia sekretarek medycznych będą takie same, jak np. salowych. Zaproponowała więc zróżnicowanie wynagrodzeń pracowników niemedycznych w zależności od wymaganych kwalifikacji.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH