
Minister zdrowia Ewa Kopacz po wtorkowym (17 listopada) posiedzeniu Komitetu Pandemicznego zapowiedziała, że będzie rekomendowała premierowi zakup szczepionki przeciwko grypie sezonowej.
Minister przyznała, że 80 procent osób przechorowuje ten rodzaj grypy spokojnie. Od 1 września do 15 listopada na grypę sezonową oraz wywołaną wirusem A/H1N1 zachorowało w Polsce 107250 osób. Jednak tylko 119 osób wymagało hospitalizację. W ubiegłym roku w tym samym okresie zachorowało 24843 pacjentów
Na wtorkowym (17 listopada) posiedzeniu komitetu pandemicznego zapadła decyzja o wprowadzeniu do obrotu aptecznego zgromadzonych w ministerialnych magazynach 75-80 tys. dawek tamiflu. W przypadku ich braku na rynku, resort zwolni kolejne rezerwy leków. Leki trafią do aptek, tak by lekarze pierwszego kontaktu mogli wdrożyć leczenie antywirusowe. Zakupiono 40 tys. dawek szczepionki sezonowej, wkrótce do Polski ma trafić także jeszcze 273 tys. dawek szczepionki dla grup ryzyka. Minister zdrowia Ewa Kopacz zaznaczyła, że chodzi o to, by stosując szczepionkę przeciw grypie sezonowej zmniejszyć ryzyko przeciw A/H1N1.
Kopacz powiedziała, że 10 osób z grypą typu A/H1N1 przebywa na oddziałach intensywnej opieki medycznej OIOM i są to osoby w ciężkim stanie. Jednocześnie podkreśliła, że 80 proc. przypadków grypy tego typu przebiega łagodnie. Minister zaznaczyła, że trzy osoby, które zmarły w wyniku powikłań pogrypowych, a które miały nowego wirusa, „były obciążone dodatkowymi schorzeniami, które miały szczególny wpływ na ich odporność".
Jak powiedziała, w poprzednich latach z powodu grypy sezonowej w Polsce i Europie umierała średnio jedna osoba na tysiąc chorych. Kopacz zaznaczyła, że spotkania Komitetu Pandemicznego mają odbywać się co tydzień.

- 21:18 Wielka Brytania: szpital zapewni Alfiemu możliwie najlepszą opiekę
- 21:12 Warszawa: rozmawiali o problemach rodziców z niepełnosprawnościami
- 20:29 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
- 20:13 Badania: zbyt długie siedzenie blokuje czynności poznawcze mózgu
- 20:05 EEC 2018: sesje dotyczące sektora medycznego - terminy, potwierdzeni prelegenci
- 19:18 Giełda: kolejny spadek wartości akcji firmy telemedycznej
- 19:09 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
- 18:19 Rafalska: naszą polityką nie możemy dzielić osób niepełnosprawnych
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych