Premier: będzie pomoc finansowa dla ICZMP Będzie pomoc finansowa dla ICZMP w Łodzi Fot. Archiwum RZ

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że będzie dwutorowa pomoc m.in. dla Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Kilka placówek otrzyma doraźną pożyczkę z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców w wysokości 100 mln zł oraz wyższą wycenę świadczeń wysokospecjalistycznych finansowanych z NFZ.

Premier Ewa Kopacz spotkała się z ekspertami ds. polityki zdrowotnej w ICZMP w Łodzi. W spotkaniu wzięli udział również dyrektorzy placówek pediatrycznych Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Ewa Kopacz poinformowała, że pomoc dla placówek pediatrycznych będzie przebiegała dwutorowo.

Po pierwsze będzie to pomoc z NFZ polegająca na zmianie taryfikacji świadczeń wysokospecjalistycznych. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji będzie oceniała każdą procedurę wysokospecjalistyczną, na tyle szczegółowo, aby kontrakt placówek zwiększyć co najmniej o 2%. Taka wycena pozwoli na systematyczny dopływ pieniędzy do placówek w ramach wykonywanych procedur i wykonywanego kontraktu. To oznacza wzrost kontraktów, gdzie wykonuje się procedury wysokospecjalistyczne, w odniesieniu do wszystkich szpitali klinicznych.

Po drugie planowana jest pożyczka z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Na wsparcie będą mogły liczyć cztery placówki: Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie oraz Szpital Uniwersytecki w Krakowie-Prokocimiu.

Instytuty otrzymają pięcioletnie pożyczki z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców na spłatę długów. Pierwsze transze pomocowe w wysokości około 100 mln zł dla Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i Centrum Zdrowia Dziecka z Warszawy trafią do placówek jeszcze w tym roku. Warunkiem jest wprowadzenie wymagającego planu naprawczego, a wypłata dalszej części będzie uzależniona od bieżących potrzeb.

Przypomnijmy, że w czwartek, 9 lipca, wiceminister zdrowia Sławomir Neumann powiedział w Sejmie, że zadłużony, ale sprawie się restrukturyzujący Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi mógłby otrzymać wsparcie z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców; wymaga to jednak zmiany przepisów.

Wiceminister zaznaczył, że nie ma obecnie możliwości prawnej, by przekazać z budżetu pieniądze dla takiej jednostki, jaką jest Instytut. Jak mówił, szpital mógłby otrzymać wsparcie z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców (FRP), wymaga to jednak zmiany w prawie. Jak twierdził wtedy minister, FRP nie może bowiem wspierać takich instytucji jak szpitale kliniczne i instytuty.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH