Premier Tusk poszedł na wojnę z chorującymi na kryzys Przez pierwsze półrocze Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał na zasiłki chorobowe ponad 3,2 mld zł. To oznacza, że nastąpił wzrost wypłat zasiłków o 43,7 procent (miliard złotych). W pierwszym półroczu tego roku pracownicy byli na zwolnieniu ponad 111 mln dni, czyli o 16 mln więcej niż w tym samym okresie rok temu...

ZUS chce powstrzymać lawinowo rosnące zasiłki chorobowe wypłacane ludziom zdrowym. Często bowiem stają się one antidotum na kryzys, a precyzyjniej: zagrożenia zwolnieniem z tytułu owego kryzysu. Kontrolerzy, na skutek kontroli, którą zalecił premier, zaczną częściej odwiedzać chorych i lekarzy.

Będą badać, czy zasiłki chorobowe wypłacane są zasadnie. Wydano wojnę przebywającym na nieuprawnionym stanem faktycznym L4. Nic dziwnego, w końcu chodzi o ogromne pieniądze.

A przecież w czasie kryzysu trzeba oszczędzać... Firmy którym kryzys dał się we znaki i obniżył obroty, redukują zatrudnienie. Pracownikom bardziej opłaca się iść na chorobowe niż na bezrobocie.

Bezrobotny dostaje tylko 575 zł zasiłku. Chory - 80 proc. pensji za którą płaci ZUS po circa miesięcznym dochodzeniu do zdrowia.

Przez pierwsze półrocze Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał na zasiłki chorobowe ponad 3,2 mld zł. To oznacza, że nastąpił wzrost wypłat zasiłków o 43,7 procent (miliard złotych). W pierwszym półroczu tego roku pracownicy byli na zwolnieniu ponad 111 mln dni, czyli o 16 mln więcej niż w tym samym okresie rok temu.

Po drugiej stronie zwiększonych wydatków na zasiłki są zmniejszone przychody ZUS. Polacy tracą pracę i płacą mniej składek. Szacuje się, że w kasie ZUS zabraknie aż około 5 do 8 mld zł.

Full-kontrola
Prezes ZUS Sylwester Rypiński zapowiedział, że w pierwszym rzędzie kontrolowani będą lekarze, którzy wystawili rekordową liczbę zwolnień oraz osoby korzystające często z krótkich zwolnień lub korzystający ze zwolnień długich, w krótkich odstępach czasu, i na różne choroby.

Pod lupę kontrolerów zostaną wzięte także zwolnienia lekarskie budzące wątpliwości co do liczby dni niezdolności do pracy z tytułu określonego schorzenia. Kolejne zwolnienia, wydane po uprzednim skróceniu okresu niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika ZUS oraz zwolnienia wystawiane po ustaniu ubezpieczenia. Zakład zapowiada także, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości będzie stosował sankcje określone obowiązującymi przepisami. W szczególnie rażących przypadkach zawiadamiana będzie prokuratura.

Chorzy na kryzys
Szacuje się, że w obecnym roku Polacy korzystają ze zwolnień lekarskich około 25 procent częściej niż w roku ubiegłym a wydatki ZUS na świadczenia chorobowe w porównaniu z ubiegłorocznymi, jeśli zostaną zachowane tendencje wzrostowe, mogą być większe nawet o 50 procent.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH