Pracownicy Szpitala Powiatowego w Piszu grożą strajkiem

Pracownicy Szpitala Powiatowego w Piszu domagają się wypłaty podwyżek wynikających z ustawy o ZOZ.

Przedmiotem sporu jest realizacja art. 59a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Przepis stanowi, że kierownik ZOZ jest obowiązany do przeznaczenia na wzrost wynagrodzeń nie mniej niż 40 proc. kwoty, o którą wzrosło zobowiązanie NFZ.

Zdaniem przedstawicieli związkow zawodowych szpitala, ustawowy odsetek różnicy w wysokości kontraktu między obecnym i poprzednim rokiem wynosi 915 tys. zl i tę kwotę dyrektor szpitala musi przeznaczyć na podwyżki.

Konflikt trwa już ponad dwa miesiące. Zgodnie z art. 15 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nieosiągnięcie porozumienia rozwiązującego spór zbiorowy w postępowaniu mediacyjnym uprawnia do podjęcia akcji strajkowej.

Z zarzutami pracowników szpitala nie zgadza się jego dyrektor, Marek Skarzyński, który zaznacza, że w zeszłym roku płace zostały znacznie podniesione. Dyrektor zapewnia, że na bieżąco realizuje świadczenia z zakresu wypłacania indywidualnych zapomóg,  "wczasy pod gruszą" czy paczki świąteczne dla dzieci pracowników.

Dyrektor apleuje o umiar w żądaniach płacowych, przypominając ciężką sytuację placówki. Obecnie piski szpital przeznacza na wynagrodzenia 70 proc. swojego budżetu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH