Pracodawcy: ustawa o działalności leczniczej ogranicza prawa przedsiębiorców

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uważa, że ustawa o działalności leczniczej w art. 54 łamie konstytucyjne zasady wolności gospodarczej i równości wobec prawa. Chodzi o to, że SP ZOZ-y zostały potraktowane w niej w sposób specjalny w porównaniu do innych podmiotów, w szczególności prywatnych.

ZPP krytykuje przepisy ustawy o działalności leczniczej, gdyż nie pozwalają przedsiębiorstwom na swobodne dysponowanie wierzytelnością wobec SP ZOZ-ów. Artykuł 54 ust. 5 stanowi, że czynność prawna mająca na celu zmianę wierzyciela SP ZOZ może nastąpić dopiero po wyrażeniu zgody przez podmiot go tworzący (organ założycielski), a niedochowanie rygoru powoduje nieważność cesji.

W ramach przeprowadzonego przez ZPP badania sprawdzono jak dostawcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oceniają zakaz obrotu wierzytelnościami oraz jak to ograniczenie wpływa na kondycję firm funkcjonujących w ochronie zdrowia. Powstał raport pt. Ograniczenia praw konstytucyjnych w publicznej służbie zdrowia, prezentujący ułomność wybranych przepisów ustawy o działalności leczniczej z 2011 r.

Wnioski z raportu, który zaprezentowano 21 listopada, są alarmujące - twierdzi ZPP. Większość przedsiębiorstw występujących w pozycji dostawcy dla SP ZOZ-ów boryka się z problemami finansowymi, które zagrażają ich dalszemu funkcjonowaniu. W ocenie badanej grupy jest to efekt przepisów wprowadzonych w 2011 roku, które w praktyce małym firmom uniemożliwiają odzyskanie swoich należności w odpowiednim terminie.

- To kolejny przejaw niekonstytucyjnej dyskryminacji sektora prywatnego - powiedział w środę (21 listopada) na konferencji prasowej Marcin Nowacki, dyrektor ds. relacji publicznych ZPP, który zaprezentował wyniki raportu. - W sposób szczególny cierpią na tym małe i średnie firmy, które nie są tak wpływowe i nie mają takich narzędzi jak międzynarodowe koncerny - dodał.

Badaniem objęto również kadrę zarządzającą szpitalami publicznymi, która - jak twierdzą autorzy raportu - w większości krytycznie podchodzi do oceny art. 54 ustawy o działalności leczniczej wprowadzającego ograniczenia w zakresie czynności ”mających na celu zmianę wierzyciela”.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców powstał w 2010 roku, zrzesza małe i średnie firmy (do 250 zatrudnionych). Jest organizacją o charakterze zawodowym, koncentrującą się na realizacji i ochronie interesów swoich członków oraz działaniach na rzecz poprawy warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH