Pracodawcy RP: wprowadzić VAT do systemu

Pracodawcy RP chcą, aby w całym systemie ochrony zdrowia obowiązywał podatek VAT.

Jak podaje organizacja na swojej stronie internetowej, popiera ideę wprowadzenia kontroli obrotu w ochronie zdrowia.

„Uważamy jednak, że aby uzyskać pełen efekt synergii należy połączyć to działanie z wprowadzeniem podatku VAT do systemu ochrony zdrowia” – podają w swoim stanowisku Pracodawcy RP.

Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że wprowadzenie podatku VAT uniemożliwia dyrektywa z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (2006/112/WE Rady Unii Europejskiej). Pracodawcy RP przeanalizowali ten zapis prawny i uznali, że na jego podstawie można wyodrębnić świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków prywatnych, na które może być wprowadzona stawka obniżona, jednak nie niższa niż 5 proc., co w polskim systemie oznacza możliwość wprowadzenia 7 proc. stawki podatku VAT.

– Zgodnie z „Dyrektywą VAT” obligatoryjne zwolnienie usług medycznych dotyczy tylko i wyłącznie czynności podejmowanych przez podmioty prawa publicznego lub inne działające na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego. Świadczenia medyczne finansowane prywatnie nie spełniają tego warunku – tłumaczy Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP.

„System podatku VAT jest tak skonstruowany, że ogranicza szarą strefę i podlega samokontroli pod warunkiem możliwości odliczenia części podatku przez każdy podmiot tworzący łańcuch dostawców i usługodawców. W sytuacji gdy opieka zdrowotna jest zwolniona z podatku VAT system kontroli zawodzi na styku z pacjentem, gdyż brak jest możliwości naliczenia od takiej usługi podatku i dokonania odliczenia VAT od zakupionych usług i towarów” – podaje organizacja.

Pracodawcy RP uważają, że obowiązek ewidencji takiej sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej może okazać się nieskutecznym mechanizmem kontroli. Zapobiec temu może wprowadzenie VAT wzmocnione możliwością odliczenia przez pacjenta kosztu świadczenia w podatku PIT.

„Wtedy tak naprawdę nie ma potrzeby przeprowadzać kontroli bo obie strony transakcji są zainteresowane uzyskaniem wydruku z kasy fiskalnej, wiążąc z tym korzyści finansowe. Uważamy, że wprowadzenie podatku VAT na usługi finansowane ze środków prywatnych i kas fiskalnych, przy równoczesnej możliwości odliczenia przez pacjenta części kosztu świadczenia w ramach podatku PIT, byłoby zdecydowanie bardziej korzystne dla budżetu. Ponadto, szacujemy, że samo wprowadzenie 7 proc. podatku VAT przyniesie korzyści fiskalne dla budżetu państwa równoważne z podniesieniem składki zdrowotnej o 0,2 proc.” – piszą Pracodawcy RP.

Uważają jednak, że złym krokiem jest wprowadzenie obowiązku posiadania kas rejestrujących przez podmioty medyczne prowadzące pełną rachunkowość i dokumentujące sprzedaż za pomocą faktur. Oznacza to dla tych firm obowiązek prowadzenia podwójnej dokumentacji sprzedaży, nie przyczyniając się do uszczelnienia systemu podatkowego.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej Konfederacja Pracodawców Polskich) jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH