Pracodawcy RP o projekcie dot. kryterium kontraktowania świadczeń: nie nadaje się do poprawienia Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP Fot. Archiwum

Projekt rozporządzenia dot. kryterium kontraktowania usług medycznych powinien być przygotowany od nowa - Pracodawcy RP przekonują, że kryteria wyboru ofert należy ponownie przygotować i poddać jeszcze raz konsultacjom społecznym.

Zakończyły się konsultacje projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Pracodawcy RP już w trakcie konsultacji apelowali do MZ o skierowanie projektu do zespołu ds. absurdów, a zatem także o równoczesne wstrzymanie jego konsultacji do czasu poprawienia licznych błędów występujących w tym projekcie.

W opinii Pracodawców RP projekt nie nadaje się do poprawienia. Jak podkreśla wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala, kryteria wyboru ofert należy ponownie przygotować i poddać jeszcze raz konsultacjom społecznym. Najgorszym rozwiązaniem byłoby przyjmowanie ich na szybko -  jak argumentuje resort zdrowia –"aby uniknąć luki prawnej i umożliwić świadczeniodawcom przygotowanie się do postępowań w sprawie zawarcie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej".

- Przypominam, że pierwszym projektem "poselskim" który poparło MZ była nowelizacja ustawy o świadczeniach, umożliwiająca aneksowanie umów z podmiotami leczniczymi do 30 czerwca 2017 r. Jeśli Minister naprawdę planuje zlikwidować NFZ, to ponowne zawieranie długoletnich umów przez Fundusz jest irracjonalne - wskazuje Andrzej Mądrala.

- Uważamy, że lepiej aby powstała luka prawna, która nie wpłynie w żadnej sposób na sposób funkcjonowania pacjentów, niż aby przyjąć kryteria, które wyeliminują z rynku wielu świadczeniodawców, a pozostałe podmioty lecznicze zobowiążą do przeprowadzenia milionowych inwestycji w celu otrzymania wysokiej pozycji rankingowej w konkursie - dodaje.

- Ponadto, mimo iż zakładamy dobre intencje Ministerstwa Zdrowia, to tak licznych błędów merytorycznych, wykluczających się kryteriów, dowolności interpretacyjnych i bałaganu w zakresie użytej terminologii nie można poprawić do końca czerwca bieżącego roku - przekonuje wiceprezydent Pracodawców RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH