Pracodawcy RP o planie finansowym NFZ

Negatywnie zaopiniowany przez Sejmową Komisję Zdrowia plan finansowy NFZ na rok 2011 przewiduje niedopuszczalne obniżenie finansowania województw, pełniących ważną rolę w systemie zdrowia publicznego - twierdzą w przyjętym 28 lipca stanowisku Pracodawcy RP.

Pracodawcy RP obawiają się, że największe redukcje kontraktów dotkną placówki niepubliczne.

– Jak można budować biznesplan, skoro nie wiadomo, co nas czeka w przyszłym roku i następnych latach? mówi wiceprezydent Pracodawców RP, Andrzej Mądrala.

Pracodawcy RP uważają, że sytuacja jest dramatyczna. Tylko w mazowieckim oddziale NFZ spadek finansowania w przyszłym roku w stosunku do planu NFZ na rok 2010 wyniesie 402 mln zł, co stanowi blisko 5 proc. budżetu oddziału. Niewiele lepiej jest w województwie śląskim, które straci 200 mln zł, to jest 2,3 proc. Mniej środków dostanie także dolnośląski oddział NFZ, który już 2009 roku odnotował znaczne kłopoty, ograniczając finansowanie w czwartym kwartale, co odczuli głównie mniejsi świadczeniodawcy.

W 2011 r. sytuacja ta spotka także inne województwa. Łączny spadek finansowania w województwach łódzkim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim oraz wymienionych powyżej wyniesie aż 864 mln zł.

– Naprawdę trudno mi sobie wyobrazić przyszłoroczną działalność niepublicznych szpitali na Mazowszu czy Dolnym Śląsku powiedział ekspert Pracodawców RP, Robert Mołdach.

„Dla szpitali skutki tej obniżki będą katastrofalne, tym bardziej że w ramach dostępnych środków oddział musi także finansować dynamicznie rosnącą refundację leków” – czytamy w przyjętym stanowisku. „Przy malejącej wartości dostępnych środków dyrektor regionalny NFZ musi utrzymać krytyczną infrastrukturę zdrowia ratującą życie. Tym samym w najgorszej sytuacji zostaną postawione niepubliczne szpitale, które de facto w przyszłym roku będą dysponowały kilkanaście procent mniejszą kwotą niż w tym roku".

– W praktyce oznacza to, tak jakby przez miesiąc niepubliczne placówki ochrony zdrowia nie otrzymywały pieniędzy z NFZ – skomentował sytuację finansową Andrzej Mądrala.

Pracodawcy RP prezentują stanowisko, że jest ona „wynikiem nie w pełni przemyślanej decyzji Parlamentu RP z zeszłego roku, modyfikującej algorytm podziału środków w sposób, który jako podstawowy parametr podziału bierze jedynie liczbę osób ubezpieczonych w województwie. Nie uwzględnia on faktycznej, dostępnej w regionie infrastruktury ochrony zdrowia i jej roli w leczeniu ogółu obywateli naszego kraju”.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH