Pracodawcy RP o laboratoriach medycznych: liczy się jakość, nie właściciel Spośród 11 laboratoriów akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji w zakresie normy ISO 15189 aż 9 należy do podmiotów prywatnych - wskazują Pracodawcy RP. Fot. Archiwum

Pracodawcy RP przekonują, że outsourcing w diagnostyce nie jest zły, jeśli jest wyższej jakości i w dodatku przynosi szpitalowi oszczędności. Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia posiadania własnego laboratorium, jeśli ze względu na skalę działania czy też brak środków na inwestycje jest ono niższej jakości.

Problemem polskiej diagnostyki jest brak obowiązku posiadania certyfikatów jakości, a nie kwestia outsourcingu badań poza struktury szpitali. Od jakości badań zależy bowiem bezpieczeństwo pacjentów, a ono jest najważniejsze - przekonują Pracodawcy RP. 

Organizacja zwraca uwagę, że zamknięcie możliwości outsourcingu laboratoriów doprowadzi do marnowania pieniędzy, a co gorsza może pogorszyć jakość usług laboratoryjnych w Polsce.

W jej opinii należy rozmawiać o jakości w diagnostyce, o jej rzetelnym i konsekwentnym sprawdzaniu, o wdrażaniu europejskich certyfikatów - i w tym kontekście o rzetelności wyników badań i bezpieczeństwie pacjentów.

Outsourcing? Jeśli jest wyższej jakości i w dodatku przynosi szpitalowi oszczędności - to oczywiście, że tak. Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia posiadania własnego laboratorium, jeśli ze względu na skalę działania czy też brak środków na inwestycje jest ono niższej jakości - komentują Pracodawcy RP. 

Za skrajnie niesprawiedliwe i krzywdzące uważają za to, zestawianie informacji o alarmująco niskim poziomie świadczonych usług diagnostycznych z informacjami o powierzaniu laboratoryjnej obsługi publicznych szpitali podmiotom prywatnym.

Jak komentują eksperci, takie zestawienie może wzbudzać u klientów laboratoriów prywatnych, jak również u pacjentów publicznych szpitali, nieuzasadnione obawy o rzetelność informacji pozyskiwanych w drodze badań laboratoryjnych. Tym samym pacjenci zaczną się niepokoić o trafność stawianych im diagnoz.

Tymczasem wbrew sugestiom przedstawicieli samorządu diagnostów laboratoryjnych oraz konsultanta krajowego przyczyną powierzania obsługi laboratoryjnej przez szpitale podmiotom prywatnym nie jest wyłącznie poszukiwanie oszczędności, ale podwyższenie jakości świadczonych usług.

Najlepszym dowodem na poziom diagnostyki laboratoryjnej świadczonej przez podmioty prywatne jest fakt, iż spośród 11 laboratoriów akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji w zakresie normy ISO 15189 aż 9 należy do podmiotów prywatnych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH