Pracodawcy RP: jednoosobowa odpowiedzialność za służbę zdrowia nie sprawdziła się Pracodawcy RP: jednoosobowa odpowiedzialność za służbę zdrowia nie sprawdziła się. Fot. Archiwum

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że jednoosobowa odpowiedzialność za funkcjonowanie służby zdrowia nie sprawdziła się - twierdzą Pracodawcy RP i poddają w wątpliwość istotę strategii zmian w ochronie zdrowia, którą 26 lipca Konstanty Radziwiłł przedstawił rządowi.

W opinii Pracodawców RP poziom ogólności prezentowanych propozycji zmian nie pozwala na w pełni merytoryczną dyskusję na ich temat. Tym niemniej odnoszą się krytycznie do koncepcji zaproponowanych przez ministra.

Wskazują m.in., że likwidacja NFZ jest tylko ”papierowa”, dlatego że Fundusz tak naprawdę spełnia wszystkie przesłanki prawne, aby móc już uznać go za państwowy funduszu celowy. ”Można przyjąć, że Oddziały Wojewódzkie NFZ staną się automatycznie Wojewódzkimi Urzędami Zdrowia w dodatku z podwójną podległością - poziomą w stosunku do wojewody i pionową w stosunku do Ministerstwa Zdrowia. Ta zmiana nie ma znaczenia, a jej koszty będą liczone w milionach złotych - konkludują.

Zwracają też uwagę, że powszechny dostęp do opieki zdrowotnej może okazać się jednym z czynników zachęcających Polaków do przejścia do szarej strefy i wyjaśniają, że dzisiaj każdy pracujący dba o opłacenie składki od co najmniej jednej umowy, po to aby on i jego rodzina miała prawo do świadczeń.

Pracodawcy RP zgadzają się co do tego, że każdy w Polsce powinien mieć prawo do opieki medycznej. Chcieliby natomiast otrzymać analizy ekonomiczne, które pokażą, jak ta zmiana wpłynie na dodatkowe koszty i spływ składki do państwowego funduszu celowego ”Zdrowie”.

Za godną poparcia uważają propozycję zwiększenia nakładów na zdrowie. Zwracają jednak uwagę, że minister nie wskazał źródła finansowania tej propozycji. Zdawkowe zaznaczenie, że sfinansuje to budżet, jest próbą uniknięcia powiedzenia obywatelom prawdy, że to oni muszą zapłacić wyższe podatki, aby te pieniądze w budżecie się znalazły - uważają Pracodawcy RP.

Czytaj: Konstanty Radziwiłł przedstawił rządowi strategię zmian w ochronie zdrowia

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH