Pracodawcy RP apelują o przedłużenie umów z NFZ o kwartał

W związku z zagrożeniem możliwości poprawnego przeprowadzenia konkursu ofert w zakresie leczenia jednego dnia, Pracodawcy RP zaapelowali o przedłużenie umów obecnym świadczeniodawcom o kwartał.

Pismo w tej sprawie wysłali do Ministra Zdrowia, prezesów Rady Ministrów oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Protestują w nim przeciw ''przesyłaniu przez Ministra Zdrowia do konsultacji społecznych w okresie kontraktowania 10 kolejnych projektów rozporządzeń, które w fundamentalny sposób zmieniają  standardy jakie muszą spełniać świadczeniodawcy''.

Jako przykład podają zmianę rozporządzenia dotycząca świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. W ich opinii, niedopuszczalne jest wprowadzanie jakichkolwiek zmian w listopadzie, kiedy konkurs powinien zbliżać się już do finałowych rozstrzygnięć.

Wskazują, że wprowadzenie zmian zobowiązujących świadczeniodawców do przeprowadzenia dużych inwestycji musi wiązać się z odpowiednio długim vacatio legis. ''W przeciwnym razie wyeliminujemy z rynku wiele dobrych i cenionych przez pacjentów podmiotów ograniczając dostępność pacjentom do wielu świadczeń'' - podkreślają Pracodawcy RP.

Dlatego apelują do resortu zdrowia o wprowadzenie takich zmian legislacyjnych do obowiązującej w tym zakresie ustawy, które umożliwią aneksowanie umów ze wszystkimi świadczeniodawcami do końca pierwszego kwartału 2012 r.

- Pracodawcy RP oczekują nie tylko aneksowania umów o kwartał, ale także prowadzenia odpowiedniego dialogu społecznego z Ministerstwem Zdrowia. Musimy pamiętać, że najważniejszy w systemie ochrony zdrowia jest pacjent, jego zdrowie oraz dostępność do świadczeń, a obecne działania Ministerstwa Zdrowia i zagrożenie braku możliwości zawarcia kontraktów szpitali jednego dnia najbardziej uderzy w pacjentów. Także zmiany w prawie, które wyeliminują część szpitali, bez pozostawienia możliwości dostosowania się do nowych wymogów, jest zagrożeniem dla dostępności pacjentów do części świadczeń - zaznacza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Grzegorz Byszewski, ekspert zrzeszenia Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

Andrzej Troszyński, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia, informuje nas, że w chwili obecnej Fundusz nie przewiduje możliwości przedłużenia umów obecnym świadczeniodawcom o kwartał.

- Czekamy jeszcze tylko na dwa rozporządzenia Ministra Zdrowia i ruszamy z kontraktowaniem świadczeń - mówi rzecznik. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH