Prabuty: szpital o krok od przekształcenia

Do końca wakacji, jeśli wszystko pójdzie po myśli organu założycielskiego i dyrekcji placówki, Szpital Specjalistyczny w Prabutach zostanie skomercjalizowany.

Początkowo zakładano, po tym jak Zarząd Województwa Pomorskiego wytypował prabucki szpital do komercjalizacji, że do przekształcenia dojdzie jeszcze w 2011 roku. Tak się jednak nie stało. Dopiero w kwietniu Sejmik Województwa Pomorskiego podjął uchwalę o komercjalizacji placówki.

Przekształcenie szpitala w spółkę ma być lekarstwem m.in. na długi, które teraz sięgają nawet kilkunastu milionów złotych. Po komercjalizacji mają zmniejszyć się co najmniej o połowę, czyli około 6,5 mln zł.

- Jesteśmy już prawie na finiszu. W tej chwili przekazaliśmy już ostateczny kwestionariusz i weryfikujemy akt przekształcenia. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, akt przekształcenia i wszystkie sprawy związane ze szczegółami technicznymi majątku zostaną zaakceptowane, to wciągu dwóch tygodni samorząd złoży wniosek o przekształcenie szpitala - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Paweł Chodyniak, dyrektor Szpitala w Prabutach.

- O tym, że trochę mamy opóźnienia zadecydowały przede wszystkim sprawy techniczno-majątkowe. Na sesji marcowej sejmiku do przekształcenia stawaliśmy równocześnie z Przemysłowym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Gdańsku. Ponieważ PZOZ nie miał majątku w postaci nieruchomości to procedury tam przebiegły znacznie szybciej. Zanim nasze sprawy majątkowe stanęły ponownie na sejmiku, procedura już się wydłużyła automatycznie o dwa miesiące - dodaje dyrektor Chodyniak.

Prabucka placówka będzie jedną z pierwszych w województwie pomorskim, które jako szpital marszałkowski będą funkcjonować na zasadach spółki prawa handlowego. Pierwszym marszałkowskim szpitalem na Pomorzu, który został przekształcony w spółkę, jest Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Gdańsku.

- Po przekształceniu szpital będzie miał duże szanse na rozwój. Po pierwsze spora część naszego balastu w postaci zadłużenia zniknie. Mamy nadzieję, że będzie to kwota 6,5 mln zł. Poprawią się też możliwości zarządzania szpitalem, bo spółka jest bardziej elastyczną formą zarządzania - stwierdza Paweł Chodyniak.

Trzy lata temu sytuacja prabuckiego szpitala wyglądała dramatycznie, jego zadłużenie sięgnęło prawie 17 mln. W 2009 roku Zarząd Województwa Pomorskiego wystawił placówkę na sprzedaż. Wówczas jednak plany sprzedaży placówki zakończyły się fiaskiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH