Prabuty: szpital o krok od przekształcenia

Do końca wakacji, jeśli wszystko pójdzie po myśli organu założycielskiego i dyrekcji placówki, Szpital Specjalistyczny w Prabutach zostanie skomercjalizowany.

Początkowo zakładano, po tym jak Zarząd Województwa Pomorskiego wytypował prabucki szpital do komercjalizacji, że do przekształcenia dojdzie jeszcze w 2011 roku. Tak się jednak nie stało. Dopiero w kwietniu Sejmik Województwa Pomorskiego podjął uchwalę o komercjalizacji placówki.

Przekształcenie szpitala w spółkę ma być lekarstwem m.in. na długi, które teraz sięgają nawet kilkunastu milionów złotych. Po komercjalizacji mają zmniejszyć się co najmniej o połowę, czyli około 6,5 mln zł.

- Jesteśmy już prawie na finiszu. W tej chwili przekazaliśmy już ostateczny kwestionariusz i weryfikujemy akt przekształcenia. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, akt przekształcenia i wszystkie sprawy związane ze szczegółami technicznymi majątku zostaną zaakceptowane, to wciągu dwóch tygodni samorząd złoży wniosek o przekształcenie szpitala - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Paweł Chodyniak, dyrektor Szpitala w Prabutach.

- O tym, że trochę mamy opóźnienia zadecydowały przede wszystkim sprawy techniczno-majątkowe. Na sesji marcowej sejmiku do przekształcenia stawaliśmy równocześnie z Przemysłowym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Gdańsku. Ponieważ PZOZ nie miał majątku w postaci nieruchomości to procedury tam przebiegły znacznie szybciej. Zanim nasze sprawy majątkowe stanęły ponownie na sejmiku, procedura już się wydłużyła automatycznie o dwa miesiące - dodaje dyrektor Chodyniak.

Prabucka placówka będzie jedną z pierwszych w województwie pomorskim, które jako szpital marszałkowski będą funkcjonować na zasadach spółki prawa handlowego. Pierwszym marszałkowskim szpitalem na Pomorzu, który został przekształcony w spółkę, jest Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Gdańsku.

- Po przekształceniu szpital będzie miał duże szanse na rozwój. Po pierwsze spora część naszego balastu w postaci zadłużenia zniknie. Mamy nadzieję, że będzie to kwota 6,5 mln zł. Poprawią się też możliwości zarządzania szpitalem, bo spółka jest bardziej elastyczną formą zarządzania - stwierdza Paweł Chodyniak.

Trzy lata temu sytuacja prabuckiego szpitala wyglądała dramatycznie, jego zadłużenie sięgnęło prawie 17 mln. W 2009 roku Zarząd Województwa Pomorskiego wystawił placówkę na sprzedaż. Wówczas jednak plany sprzedaży placówki zakończyły się fiaskiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH