Narodowy Fundusz Zdrowia w Poznaniu wstrzymał przyjmowanie kolejnych wniosków na kontraktowanie usług pielęgniarek pracujących w domach pomocy społecznej.

Oznacza to, że zostaną one na lichym etacie, opłacanym przez starostwa, gdyż domy społeczne finansowane są właśnie przez samorząd powiatowy – informuje Głos Wielkopolski. Rzecz dotyczy nie tylko Wielkopolski, ale jeszcze pięciu oddziałów NFZ w kraju.

Tomasz Baran, przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Pile, przewiduje, że w tej sytuacji pielęgniarki nie chcąc pracować za grosze, będą odchodzić do szpitali. A chorzy pensjonariusze będą znowu częściej trafiać do placówek leczniczych zamiast opiekuńczych.

Walka o to, żeby siostry pracujące w DPS-ach mogły być finansowane przez Fundusz zakończyła się zaledwie rok temu. Jako pierwsze, na kontrakty przeszły wszystkie pielęgniarki pracujące w pięciu placówkach powiatu pilskiego. Założyły firmy i zarabiają dwa razy tyle co wcześniej, na przykład w DPS-ie w Pile, zamiast 1000 złotych, ponad dwa tysiące na rękę.

Kontrakty udało się podpisać także 11-osobowej grupie pielęgniarek z regionu kaliskiego, pięciu innym, które także chciały to zrobić – już nie. W sumie w Wielkopolsce podpisano tylko 42 umowy tego typu (umowy zawierane były także ze spółkami, które utworzyły pielęgniarki).

Powodzenie koleżanek zachęciło kolejne pielęgniarki, które założyły firmy i przeszły wielomiesięczny kurs specjalistyczny, by spełnić wymagania funduszu.

– Założyłyśmy już firmy, poniosłyśmy koszty. Od września miałyśmy pracować na kontraktach. To skandal, co zrobił NFZ. Na szczęście zachowałyśmy etat, ale niektóre koleżanki z innych miast złożyły już wypowiedzenia. Co one mają teraz zrobić? – pyta Agnieszka Bednarek z DPS-u w Chodzieży, w którym wszystkie 9 pielęgniarek chciało podpisać kontrakt.

Oddziału NFZ w Poznaniu poinformował, że do czasu zmiany planu finansowego, podpisywanie kontraktów będzie wstrzymane i że świadczenie usług w takiej formie miało na celu tylko wzmocnienie opieki nad przewlekle chorymi i nie miało stać się powszechne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH