KL, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 22-12-2012 10:19

Poznań: szpital wstrzymuje planowe zabiegi

Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu, do którego ustawiają się rekordowe kolejki, zawiesił do końca roku planowe operacje. Skończyły mu się pieniądze w ramach kontraktu z NFZ - informuje Gazeta Wyborcza.

19 grudnia Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia zapewniał w Senacie, że sytuacja z przełomu października i listopada br., gdy kilka podmiotów leczniczych na terenie kraju ograniczyło planowe przyjęcia pacjentów do leczenia szpitalnego z uwagi na wyczerpanie środków finansowych, jest już rozwiązana.

- Świadczeniodawcy, którzy zaprzestali realizacji świadczeń, po przeprowadzeniu z poszczególnymi oddziałami NFZ ustaleń wznowili udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zgodnie z planami rzeczowo-finansowymi wynikającymi z zawartych umów. Do Ministerstwa Zdrowia nie wpływają obecnie żadne sygnały świadczące o wstrzymaniu bądź zaprzestaniu realizacji świadczeń zdrowotnych - mówił minister.

Zwracał uwagę, że według danych NFZ, kwoty tzw. nadwykonań zgłaszanych na koniec października tylko w 20 proc. dotyczyły świadczeń ratujących życie i zdrowie.

- Pozostałe zgłaszane nadwykonania dotyczyły planowej działalności. Aby ułatwić świadczeniodawcom funkcjonowanie na koniec roku, NFZ negocjował ze świadczeniodawcami przesunięcia alokacji środków z poszczególnych rodzajów działalności tak, aby pieniądze z niewykonanych procedur, mogły zostać przesunięte na procedury, które przekraczały plan - wyjaśniał resort zdrowia. 

Okazuje się, że nie wszędzie to zadziałało. Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu  powoli pustoszeje, nowi pacjenci nie są przyjmowani, a część chorych wyszła na świąteczne przepustki, ale szybko tu nie wróci. Po świętach lecznica bierze "wolne". - Skończyły się pieniądze, chcielibyśmy dalej operować, ale za co? - opowiada Gazecie prof. Leszek Romanowski, szef Kliniki Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki.

Do 2 stycznia szpital nie będzie wykonywał planowych zabiegów. W czasie przerwy czynna będzie jedynie izba przyjęć i dwa oddziały urazowe. Dyrekcja zapewnia, że lekarze będą udzielać pomocy chorym - dzieciom i dorosłym - z urazami ortopedycznymi: skręconymi kostkami czy bólami kręgosłupa. Będą też pełnić dyżury transplantacyjne.

Ale ok. 200 planowych zabiegów, które miały być wykonane jeszcze w grudniu, szpital przesuwa na przyszły rok.