Poznań: szpital uniwersytecki, czyli trudne finansowanie modernizacji

Dyrekcja Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera UM w Poznaniu od lat stara się o środki na modernizację działalności zabiegowej. Zeszłotygodniowe zalanie jednej z sal oddziału kardiochirurgii dziecięcej znowu zwróciło uwagę na potrzebę remontu.

Jak tłumaczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl mgr Edmund Wojszel, z-ca dyrektora ds. ekonomiczno - eksploatacyjnych Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera UM w Poznaniu, cała działalność zabiegowa lecznicy jest w kłopocie i wymaga modernizacji.

- Chodzi o bloki operacyjne i oddziały pooperacyjne. Bloki wymagają dostosowania do aktualnych wymogów - mówi nam Edmund Wojszel.

Podkreśla, że programy inwestycyjne i dokumentację projektową szpital opracował już w latach 2005-2006. Według wicedyrektora problem konieczności modernizacji dotyczy w szczególności kardiochirurgii dziecięcej, ale także innych oddziałów zabiegowych takich jak chirurgia, urologia, czy otolaryngologia, gdzie takża są bloki operacyjne.

- Liczymy na środki budżetowe. O tego rodzaju dofinansowanie występowaliśmy poprzez uczelnię do resortu zdrowia. Próbowaliśmy pozyskiwać środki także z innych źrodeł - dodaje Edmund Wojszel.

Dodaje, że szpital co roku weryfikuje i uaktualnia dokumentację projektową programów inwestycyjnych, która jest składana poprzez organ założycielski (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu) do Ministerstwa Zdrowia. Według niego nakłady na wykonanie kompleksowej modernizacji działalności zabiegowej szpitala są szacowane na poziomie 30 mln zł.

- Mamy informacje ze stronu uniwersytetu, że nasza inwestycja była traktowana jako priorytetowa zarówno w zeszłym, jak i w tym roku - mówi Edmund Wojszel.

Jak zaznacza, lecznica była zapewniana, o możliwości otrzymania środków budżetowych na realizację modernizacji szpitala jeszcze w tym roku.

Informacje przekazane "Głosowi Wielkopolskiemu" z resortu zdrowia nie są jednak tak optymistyczne. Wynika z nich jednoznacznie, że przebudowa szpitala nie została w tym roku przyjęta do finansowania.

Nasz rozmówca podkreśla, że tak szeroko zakrojone prace są możliwe do wykonania tylko na bazie dofinansowania zewnętrznego, ponieważ szpital nie jest w stanie pokryć takich kosztów, co wiecej nie posiada nawet możliwości prawnych do podjęcie takiego zakresu prac.

Wicedyrektor zwraca uwagę na fakt, że nawet lokalny samorząd nie może przekazać środków na modernizację szpitala, ponieważ jest to placówka uniwersytecka. Praktycznie jedynym podmiotem, który może dofinansować taką inwestycję jest organ założycielski, czyli uczelnia i resort zdrowia.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH