Poznań: kontrowersje wokół przeprowadzki szpitala miejskiego

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia realizuje przemieszczanie oddziałów szpitala z budynków przy ul. Szkolnej na ul. Szwajcarską. Zmiany wzbudzają kontrowersje w związku z planowaną likwidacją niektórych oddziałów. Szpital wyjaśnia.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, od 2012 roku lecznica będzie się mieścić jedynie na ul. Szwajcarskiej. Przedwojenne budynki szpitalne przy ul. Szkolnej zostaną wystawione na sprzedaż.

Informuje też, że w trakcie tzw. translokacji szpital chce zrezygnować z prowadzenia oddziałów: dermatologii i rehabilitacji, a także zmniejszyć liczbę łóżek na oddziale reumatologii i osteoporozy z 40 do 25 oraz na oddziale neurologicznym I z 25 do 13.

Jak podaje, w 2012 roku planowane jest również zamknięcie dwóch kluczowych oddziałów: hematologii oraz zakładu opiekuńczo-leczniczy dla przewlekle chorych. Gazeta uważa, że o zmianach w szpitalu nie wiedzą ani konsultanci wojewódzcy, ani miejscy radni.

Więcej: www.gazeta.pl

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Stanisław Rusek, rzecznik lecznicy, wskazuje, że materiał sugeruje, iż to dyrekcja szpitala tnie, likwiduje, zamyka. - Tymczasem dyrekcja szpitala realizuje wytyczne organu założycielskiego lecznicy - Urzędu Miasta Poznania, który w 2010 roku podjął decyzję o sprzedaży budynków szpitala im. J. Strusia przy ul. Szkolnej. Do 2012 roku szpital ma być translokowany na ul. Szwajcarską - wyjaśnia.

Podkreśla, że nieprawdziwa jest informacja, jakoby w przyszłym roku miałyby być zamknięte dwa kluczowe oddziały: hematologia i zakład opiekuńczo-leczniczy. - Są one niezbędne dla mieszkańców Poznania. Nie wyobrażam sobie, żeby organ założycielski podjął decyzję o ich likwidacji. Mowa jest tylko o przeniesieniu - podaje Stanisław Rusek.

Wskazuje, że informacja o zmniejszeniu liczby łóżek na oddziale neurologicznym po przeprowadzce na ul. Szwajcarską z 25 na 13 jest prawdziwa, ale niekompletna.

- Na ul. Szwajcarskiej funkcjonuje już oddział neurologiczny, który ma obecnie 48 łóżek. Dołączy do nich 13 łóżek z ul. Szkolnej. Oprócz tego na neurologii funkcjonuje oddział leczenia udarów mózgu, który dysponuje 20 łóżkami. W sumie w szpitalu będzie dostępnych aż 81 łóżek neurologicznych - wylicza rzecznik.

Wyjaśnia też kwestię zmniejszenia liczby łóżek reumatologicznych z 40 do 25. - Wskaźnik wykorzystania tych łóżek w 2010 roku wyniósł niecałe 70 proc. Zmniejszenie liczby łóżek wynika wyłącznie z chęci lepszego ich wykorzystania i usprawnienia organizacji - mówi. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH