Poznańska Klinika Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Przemienienia Pańskiego została nowym, piątym ośrodkiem transplantacji serca w Polsce. Zgoda resortu zdrowia na przeprowadzanie przeszczepów serca w Poznaniu jest ukoronowaniem długich starań tutejszego środowiska kardiologicznego. Klinika wyszkoliła specjalistów, a w szpitalu oddano do użytku nowoczesny, spełniający wszelkie standardy blok operacyjny.

– Przeszczepy serca są wyjątkowo trudną sferą działań z ogromnymi problemami logistycznymi, z zagadnieniami natury etyczno-prawnej. Dlatego wystąpiliśmy do doświadczonego ośrodka zabrzańskiego, którym kieruje prof. Marian Zembala, aby służył nam pomocą podczas pierwszych przeszczepów – wyjaśnia prof. Marek Jemielity, kierownik kliniki. – To właśnie koledzy z Zabrza pomogli nam w szkoleniach wyspecjalizowanej kadry.

Poznański specjalista nie kryje, że decyzja ministerstwa zdrowia daje mu wielką satysfakcję. Nie dotarło jeszcze wprawdzie oficjalne potwierdzenie, ale jest spodziewane w najbliższych dniach. Resort zdrowia zapewnia, że kryzys i związane z nim oszczędności nie będą miały wpływu na finansowanie zabiegów. Na rok 2009 r. przyznał poznańskiej klinice środki na trzy przeszczepy, ale jednocześnie poinformował, że zapłaci za każdy „nadprogramowy” zabieg.

- Cieszę się, że audyt ministerstwa zdrowia w poznańskiej klinice wypadł pozytywnie i czekam na pierwsze informacje o przeprowadzonych tam przeszczepach – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant transplantologii klinicznej. – To dobra wiadomość. Zła jest taka, że pobrań narządów jest bardzo mało. Cztery lata temu klinika w Gdańsku uzyskała np. zgodę na transplantację wątroby i dotychczas nie udało się tam wykonać ani jednego przeszczepu.

Do tej pory brakowało ośrodka transplantacyjnego w północno-zachodniej części kraju, co w praktyce eliminowało pobrania organów w Wielkopolsce ze względu na duże odległości od istniejących już ośrodków w Krakowie, Zabrzu i Warszawie. Działo się tak m. in. dlatego, że serce dawcy musi być błyskawicznie, w ciągu czasu krótszego, niż cztery godziny, przetransportowane na salę operacyjną.

Włączenie Poznania do sieci ośrodków transplantacyjnych obniży koszty transportu i zwiększy liczbę dawców. Jest to zbieżne z inicjatywą resoru zdrowia oraz NFZ, który w tym roku zacznie monitorować potencjalnych dawców i pobrane organy. Dotąd jako główny powód braku organów do transplantacji podawano niechęć rodzin potencjalnych dawców. Powołanie koordynatorów w każdym szpitalu, jak zapowiada resort zdrowia, przyczyni się do poprawy tej niekorzystnej statystyki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH