Poznań: doraźna pomoc okulistyczna dla dzieci będzie... w Bydgoszczy?

NZOZ Centrum Medyczne św. Jerzego w Poznaniu, które świadczy doraźną pomocy okulistyczną dla dzieci, ocenia, że dostaje z NFZ za mało pieniędzy i rozważa rezygnację ze świadczenia usług.

Jak powiedział we wtorek (26 października) prezes Centrum Grzegorz Bigaj, od sierpnia w poradni okulistycznej dla dzieci zastało przyjętych ponad 1,3 tys. pacjentów, w izbie przyjęć, w trybie ostro dyżurowym 470, do hospitalizacji skierowano 20.

– Koszty utrzymania izby przyjęć, która świadczy okulistyczną pomoc doraźną dla dzieci, wynoszą ok. 90 tys. zł miesięcznie. NFZ stosując stawkę ryczałtową, płaci obecnie ok. 40 tys. zł miesięcznie – mówi prezes Bigaj. I dodaje, że resztę dopłaca Centrum Medyczne. Rzecz w tym, że jego działalność nie generuje zysków, które pozwalałyby na utrzymanie takiego finansowania w przyszłym roku.

– Pierwsza propozycja NFZ była taka, że na cały rok dostalibyśmy tyle samo środków, co na pięć miesięcy tego roku. Jeżeli nie będzie finansowania na takim poziomie, który pozwoli pokryć koszty, zrezygnujemy z tego kontraktu. Wtedy NFZ będzie musiał ogłosić konkurs. Biorąc pod uwagę, że przez ostatnie 5 lat nie udało się znaleźć innego świadczeniodawcy, istnieje prawdopodobieństwo, że pacjenci będą odsyłani do Bydgoszczy – przewiduje Bigaj.

Jak informuje rzecznik Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu Marta Banaszak-Osiewicz, finansowanie izby przyjęć wynika z kontraktu, na który zgodziły się obie strony.

– Podpisując kontrakt, dwie strony do czegoś się zobowiązują. My – do finansowania na takim poziomie, jaki jest ustalony w kontrakcie, zaś nasz partner – do świadczenia usług za takie pieniądze, na jakie się zgodził – zaznaczyła rzecznik.

Jak dodała, stawka dobowa w izbie przyjęć, która obsługuje tylko jeden zakres świadczeń, wynosi 1,3 tys. zł.

– Jak wynika z raportów przesłanych przez placówkę w sierpniu i wrześniu, do izby trafiło 164 dzieci, co daje niespełna troje dzieci dziennie. Dla porównania w szpitalach powiatowych, zabezpieczających w izbie przyjęć pięć zakresów świadczeń, ryczałt ten wynosi ok. 1,9 tys. zł – powiedziała Banaszak-Osiewicz.

Centrum Medyczne Św. Jerzego jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej świadczącym usługi w oparciu o kontrakt z Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ oraz komercyjnie. Całodobowa okulistyczna pomoc doraźna dla dzieci oraz dziecięcy oddział okulistyczny z pełną hospitalizacją działają w tej placówce od sierpnia 2010 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH