Poznań: ciąg dalszy sporu o kontrakt na okulistykę

Centrum Medyczne św. Jerzego w Poznaniu, które straciło kontrakt na całodobową okulistyczną pomocy doraźnej, wystosowało list do poznańskich radnych, wytykając w nim konkurentom brak doświadczenia w leczeniu dzieci wymagających okulistycznej pomocy.

W liście czytamy, że placówka, która od 1 marca ma przejąć doraźne leczenie dzieci, czyli Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu nie jest w stanie zapewnić świadczeń w odpowiednim zakresie i standardzie. Natomiast Centrum spełnia wszelkie wymogi i gotowe jest do kontynuowania świadczeń.

Zdaniem autorów do zawarcia umowy z Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ nie doszło, mimo że Centrum Medyczne specjalizuje się w okulistyce dziecięcej, a ponadto zaakceptowało zaproponowaną przez NFZ dwukrotnie niższą niż w ubiegłym roku miesięczną wartość świadczeń na oddziale okulistycznym.

Zapalnym punktem okazała się struktura finansowania - tzn. podziału środków pomiędzy izbę przyjęć i oddział szpitalny. Z tego powodu umowa ulega rozwiązaniu z ostatnim dniem lutego bieżącego roku.

Inny pogląd ma wielkopolski NFZ. Jak powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik oddziału, ze strony płatnika nie istnieją żadne dodatkowe wymogi dotyczące realizacji świadczeń na oddziale okulistycznym w ramach umowy, tak dla pacjentów dorosłych, jak i dzieci. 

- Szpital im. J. Strusia jest przygotowany do udzielania pomocy okulistycznej wszystkim pacjentom, podobnie jak inne szpitale wielospecjalistyczne w regionie: w Kaliszu, Pile, Lesznie czy Koninie. Dotyczy to zarówno nagłych sytuacji, jak i leczenia planowego - powiedziała Marta Banaszak-Osiewicz.

Wyjaśniła, że mali pacjenci w trybie planowym dodatkowo mogą korzystać ze specjalistycznej opieki okulistycznej w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu.

Wielkopolski NFZ zaznacza także, że w czasie wygasania umowy z dotychczasowym świadczeniodawcą, czyli z Centrum Medycznym św. Jerzego, został ogłoszony konkurs, by umożliwić podmiotom nie posiadającym dotychczas umowy z NFZ na świadczenia okulistyczne w trybie hospitalizacji, zawarcie kontraktu na te usługi. Konkurs został unieważniony, gdyż nie przystąpił do niego żaden oferent.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH