Poznań: ciąg dalszy sporu o kontrakt na okulistykę

Centrum Medyczne św. Jerzego w Poznaniu, które straciło kontrakt na całodobową okulistyczną pomocy doraźnej, wystosowało list do poznańskich radnych, wytykając w nim konkurentom brak doświadczenia w leczeniu dzieci wymagających okulistycznej pomocy.

W liście czytamy, że placówka, która od 1 marca ma przejąć doraźne leczenie dzieci, czyli Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu nie jest w stanie zapewnić świadczeń w odpowiednim zakresie i standardzie. Natomiast Centrum spełnia wszelkie wymogi i gotowe jest do kontynuowania świadczeń.

Zdaniem autorów do zawarcia umowy z Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ nie doszło, mimo że Centrum Medyczne specjalizuje się w okulistyce dziecięcej, a ponadto zaakceptowało zaproponowaną przez NFZ dwukrotnie niższą niż w ubiegłym roku miesięczną wartość świadczeń na oddziale okulistycznym.

Zapalnym punktem okazała się struktura finansowania - tzn. podziału środków pomiędzy izbę przyjęć i oddział szpitalny. Z tego powodu umowa ulega rozwiązaniu z ostatnim dniem lutego bieżącego roku.

Inny pogląd ma wielkopolski NFZ. Jak powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik oddziału, ze strony płatnika nie istnieją żadne dodatkowe wymogi dotyczące realizacji świadczeń na oddziale okulistycznym w ramach umowy, tak dla pacjentów dorosłych, jak i dzieci. 

- Szpital im. J. Strusia jest przygotowany do udzielania pomocy okulistycznej wszystkim pacjentom, podobnie jak inne szpitale wielospecjalistyczne w regionie: w Kaliszu, Pile, Lesznie czy Koninie. Dotyczy to zarówno nagłych sytuacji, jak i leczenia planowego - powiedziała Marta Banaszak-Osiewicz.

Wyjaśniła, że mali pacjenci w trybie planowym dodatkowo mogą korzystać ze specjalistycznej opieki okulistycznej w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu.

Wielkopolski NFZ zaznacza także, że w czasie wygasania umowy z dotychczasowym świadczeniodawcą, czyli z Centrum Medycznym św. Jerzego, został ogłoszony konkurs, by umożliwić podmiotom nie posiadającym dotychczas umowy z NFZ na świadczenia okulistyczne w trybie hospitalizacji, zawarcie kontraktu na te usługi. Konkurs został unieważniony, gdyż nie przystąpił do niego żaden oferent.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH