Poznań: będzie ogólnopolska narada pielęgniarek ws. zmian w POZ Fot. archiwum RZ

16 czerwca w Poznaniu na ogólnopolskiej naradzie spotkają się pielęgniarki z poradni rodzinnych. Będą rozmawiały jak nie dopuścić do zmian, które - przekonują - są planowane przez resort zdrowia i miałyby ograniczyć ich samodzielność.

W resorcie zdrowia pracował  Zespołu ds. opracowania założeń projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Padła propozycja tworzenia jednej listy deklaracji pacjentów - do lekarza, bez wyodrębniania osobnych, jak było do tej pory, deklaracji do pielęgniarki i położnej. 

W opinii pielęgniarek planowane zmiany odbierają im samodzielność.

Jedną z propozycji jest m.in powołanie zespołów medycyny rodzinnej. Taki zespół miałby tworzyć lekarz POZ i inni pracownicy medyczni, m.in. pielęgniarka i położna. Według koncepcji lekarz byłby liderem zespołu. 

Przedstawicielki pielęgniarek i położnych przekonują, że współpraca w zespole powinna odbywać się na zasadzie partnerstwa. Tak, jak jest to dzisiaj. Jak mówiła nam prezes NRPiP Zofia Małas, pielęgniarka i położna, która ma na swojej liście konkretnego pacjenta, może konsultować się z lekarzem wybranym przez pacjenta i odwrotnie.

- Powinno to być realizowane na zasadach zespołu terapeutycznego, podobnie jak to wygląda w szpitalach - stwierdza szefowa samorządu pielęgniarskiego i dodaje, że dla zapewnienia pacjentowi kompleksowej opieki nie jest konieczne tworzenie jakichkolwiek „wspólnych list”.

Jak tłumaczy Małas, pacjent ma prawo wybrać niezależnie lekarza rodzinnego, pielęgniarkę i położną, a „wspólna deklaracja” oznaczałaby brak możliwości takiego wyboru. Na utrzymaniu tegoż wyboru pielęgniarkom i położnym bardzo zależy.

- Obawiamy się, że nie będziemy samodzielnymi zawodami z własnymi kompetencjami, ale staniemy się asystentami lekarzy - zaznaczyła Anna Janik, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, wypowiadając się podczas sesji „Koordynowana opieka medyczna – od diagnozy do rehabilitacji” odbywającej się w trakcie VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 18-20 maja 2016 r.).

Odpowiadając, posłanka Lidia Gądek, lekarz medycyny rodzinnej, stwierdziła, że z własnego doświadczenia wie, iż praca zarówno z pielęgniarkami zatrudnionymi w POZ, jak i z prowadzącymi prywatne praktyki może układać się dobrze. - Nie wycofujmy się rakiem z przyznanych kompetencji innym zawodom, pamiętając jak bardzo brakuje lekarzy - przekonywała.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH