Pożegnanie ze składką zdrowotną jeszcze nie teraz  Określenie tego, jak finansowania jest ochrona zdrowia jest absolutnie kluczowym zagadnieniem. Fot. Fotolia

Minister zdrowia jest w szachu. Po proteście pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka premier Beata Szydło poleciła mu przedstawić koncepcję zmian w służbie zdrowia. Jej głównym założeniem ma być finansowanie sektora zdrowia z budżetu, tymczasem w podatkach szykuje się rewolucja. Ale dopiero w 2018 r.

Minister Konstanty Radziwiłł ma świadomość tego, że na szachownicy są inni gracze - wicepremier Mateusz Morawicki i minister finansów Paweł Szałamacha, którzy zapowiedzieli, że w 2018 r. wprowadzony zostanie jednolity podatek, w wyniku czego składka zdrowotna, która obecnie trafia do NFZ, zostanie zastąpiona daniną i zasili bezpośrednio budżet państwa. Tymczasem Radziwiłł ma przedstawić propozycje reform już w lipcu.

Na początku czerwca, podczas Kongresu Polonii Medycznej, szef resortu zdrowia powiedział, że są zaawansowane plany i dyskusje, wykraczające poza MZ, o zmianie systemu różnych danin publicznych, w tym podatku czy składek do ZUS i zintegrowania tego w "jedną daninę".

- Ten system, jaki mamy dzisiaj, nie dość, że jest dysfunkcyjny w dużej mierze, to jest również nie do przyjęcia z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej - oświadczył. Dodał: - Zmiana finansowania będzie, i to bardzo istotna. Odejdziemy od zasady powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, które powszechne jest tylko z nazwy.

Polityczne deklaracje nie wystarczą
Ale ogólne deklaracje polityczne pani premier mogą nie wystarczyć. Będzie żądała konkretów. Co może odpowiedzieć minister? Jak rozegra tę partię na politycznej szachownicy?

- Nie widzę innego rozwiązania, jak równoczesne wprowadzenie jednolitego podatku i przejście na budżetowy system finansowania sektora zdrowia - uważa Adam H. Pustelnik, ekspert ds. rynku ubezpieczeniowego, prezes Zarządu AhProfit Sp. z o.o.

Jednakże jednolity podatek to przyszłość, a minister Radziwiłł ma przedstawić plan reformowania służby zdrowia niebawem - zauważamy. Co powie?

- Że będą prowadzone skoordynowane działania w ramach wdrażania jednolitego podatku i że będą pracowały nad tym zespoły złożone z przedstawicieli resortów zdrowia, finansów i gospodarki. Jeśli minister Radziwiłł wystąpi w lipcu z jakąś autonomiczną koncepcją, to będzie ona obowiązywała do momentu, gdy wicepremier Mateusz Morawicki i minister finansów Paweł Szałamacha uzgodnią kluczowe rozwiązanie, czyli zasady jednolitego podatku - przewiduje dr Pustelnik.

Jak rozważa Pustelnik, dopóki nie będzie uzgodnień, nie będzie też zmiany w systemie finansowania ochrony zdrowia - poza drugorzędną zmianą polegającą na likwidacji NFZ i przeniesieniu urzędników do urzędów wojewódzkich, które będą płaciły za usługi.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH