Pożegnajmy skrót NZOZ

Pojęcie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej powinno powoli odchodzić do lamusa - jako bardzo mylące. Potocznie bowiem NZOZ uważany jest za placówkę prywatną, w przecież w wielu przypadkach tak nie jest - pisze Sławomir Tubek, kierownik oddziału chorób wewnętrznych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

Zresztą w ustawie o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca 2011 r., także już nie używa tego pojęcia, a ustawa o zakładach opieki z 1991 roku już nie obowiązuje.

Obecnie powinno się stosować określenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (SPZOZ)  na końcu nazwy firmy (jednostki prowadzącej działalność leczniczą), np: Szpital Wojewódzki w Opolu SPZOZ analogicznie do na przykład - Szpital Wojewódzki w Opolu SA czy Szpital Wojewódzki w Opolu sp. z o.o.

Końcówka w nazwie jednostki określa zatem formę prawną prowadzonej działalności. Wtedy mamy do czynienia z ujednoliconą nomenklatura i znika bardzo owo mylące pojęcie "niepubliczny". Czy spółka jest prywatna czy publiczna - to już wynika z procentowego udziału sektora publicznego, a SPZOZ jest zawsze publiczny.

Tymczasem nadal spotykamy się  z terminologicznym bałaganem. Oto w oficjalnym komunikacie jednego z urzędów marszałkowskich czytam, że szpital „przestał być jednostką publiczną, a 100% udziałów w spółce ma samorząd województwa”.  Powinno zatem być napisane, iż jednostka ta przestała być samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (SPZOZ-em), pozostając nadal jednostką publiczną, gdyż 100% udziałów w spółce ma samorząd województwa.

Kwestie związane z nomenklaturą są bardzo ważne. Szczególnie dla polityków... Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH