Powiaty biją na alarm: coraz trudniejsza sytuacja kadrowa w szpitalach FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Związek Powiatów Polskich w trybie pilnym zwołał posiedzenie dotyczące bardzo trudnej sytuacji kadrowej w wielu szpitalach i zawieszaniem oddziałów. Jest to spowodowane powszechnym wypowiadaniem klauzul opt-out.

Pomimo skierowanego zaproszenia i wcześniejszych nieoficjalnych deklaracji, na spotkaniu ZPP zabrakło przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia - podaje PortalSamorzadowy.pl.

Jak ustalili samorządowcy, Związek Powiatów Polskich będzie domagał się spotkania z ministrem zdrowia, a także oficjalnie wystąpi do Łukasza Szumowskiego z pismem, w którym przedstawione zostaną postulaty.

Zdaniem ZPP konieczne jest przeprowadzenie analizy obecnego systemu kształcenia lekarzy w Polsce tak, by ułatwić proces dochodzenie do uzyskania specjalizacji.

Kolejny postulat to umożliwienie w większym zakresie zatrudniania lekarzy rezydentów w szpitalach powiatowych. Niezbędna, zdaniem ZPP, jest  także ponowna analiza możliwości lepszego wykorzystania doświadczenia zawodowego lekarzy posiadających specjalizację I stopnia.

ZPP postuluje również zintensyfikowanie działań na rzecz wykorzystania potencjału  podstawowej opieki zdrowotnej. - Przy obecnym stopniu finansowania POZ stanowi konkurencję dla szpitali w zakresie zapewnienia lekarzom lepszych warunków płacowych, przy znacząco niższym zakresie odpowiedzialności za pacjenta. W sytuacji, w której w szpitalach warunki pracy siłą rzeczy są mniej komfortowe, to POZ-ty często stanowią rzeczywistą konkurencję na rynku pracy - pisze ZPP.

Samorządowcy postulują także wprowadzenie ułatwień w zakresie uznawania kwalifikacji osób zza wschodniej granicy. Jak oceniają - „z uwagi na mniejsze niż w przypadku osób pochodzących z innych krajów bariery językowe, przy braku rodzimej kadry medycznej, takie działania są konieczne”.

Odnośnie klauzuli opt-out samorządowcy zauważyli, że co prawda jej wypowiadanie przez lekarzy rezydentów dotyczy głównie dużych szpitali, ale pośrednio ma wpływ także na sytuację mniejszych podmiotów leczniczych, głównie poprzez pojawiające się próby przejmowania kadry (głównie lekarzy specjalistów) przez te podmioty, które mają problemy z obsadą lekarską.

Więcej: portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH