Powiatom zabraknie pieniędzy na szpitale?

Związek Powiatów Polskich ostrzega, że bez nowelizacji ustawy o finansach publicznych nie uda się uchwalić nawet 2/3 budżetów. Samorządowcy obawiają się też obowiązku pokrywania zobowiązań lecznic lub ich przekształcania, wynikającego z ustawy o działalności leczniczej.

Jak tłumaczy Związek Powiatów Polskich w stanowisku po XV Zgromadzeniu Ogólnym, artykuł 243 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych uzależnia możliwość uchwalenia budżetu przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego od odpowiedniej relacji koniecznej do spłacenia w danym roku rat kredytów i pożyczek, wykupu papierów wartościowych oraz potencjalnych kwot wynikających z udzielonych poręczeń oraz gwarancji do uśrednionej w skali trzech lat nadwyżki operacyjnej.

Według ZPP już w chwili swojego opracowywania zasada ta poważnie ograniczała powiatom możliwości zaciągania kredytów, w tym na cele rozwojowe współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

- Mający miejsce w ostatnich latach kryzys finansowy pogorszył jeszcze sytuację. Obecnie problemem jest nie tyle ograniczenie możliwości pożyczkowych, co opracowanie budżetu spełniającego kryteria art. 243 ustawy o finansach publicznych - czytamy w stanowisku ZPP.

Z przeprowadzonych przez ZPP symulacji wynika, że w chwili obecnej - bez zaciągania nowych zobowiązań - uchwał budżetowych nie byłoby w stanie podjąć około dwie trzecie powiatów. Dlatego związek domaga się od rządu pilnej nowelizacji art. 243.

Kłopoty finansowe powiatów mogą się odbić na prowadzonych przez samorządy placówkach medycznym, tym bardziej, że jednym z głównych założeń ustawy o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca 2011 r. jest przekształcanie zadłużonych SPZOZ-ów.

Samorządy będą musiały pokrywać ujemne wyniki finansowe swoich szpitali w ciągu 3 miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Jeżeli nie wywiążą się z tego obowiązku, to - z mocy prawa - w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej zakładów lub ich likwidacji.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, świętokrzyscy samorządowcy, po posiedzeniu tamtejszej Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego alarmowali, że zapisy ustawy o działalności leczniczej zrujnują finanse powiatów.

Zdzisław Kałamaga, starosta ostrowiecki, zaznaczał, że ustawa nakazuje spłatę zobowiązań, ale nie podaje, skąd wziąć pieniądze. Według niego, jeśli powiat miałby to zrobić, musiałby całkowicie zrezygnować z utrzymania dróg. Takie problemy może mieć znacząca część samorządów.

Przypomnijmy, że Związek Powiatów Polskich (ZPP) analizował pod koniec zeszłego roku sytuację finansową samorządowych placówek medycznych. Okazało się, że wśród tych, które na przekształcenie w spółki się nie zdecydowały, długi może mieć aż 39 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH