JJ/Rynek Zdrowia | 09-12-2008 12:04

Powiat żarski walczy z wirusem HPV

Wczoraj w Żarach i w Lubsku rozpoczęło się szczepienie 16-letnich dziewcząt przeciw wirusowi HPV, który jest przyczyną powstawania raka szyjki macicy. Z ochrony skorzysta prawie 700 młodych kobiet, które chodzą do szkół w powiecie żarskim.

Tego typu akcje są coraz bardziej popularne w Polsce, chociaż zmuszają władze gmin do dużego finansowego wysiłku. Ponad rok temu na przykład szczepienie całego rocznika dziewczynek odbyło się w Polkowicach na Dolnym Śląsku. Akcja objęła wówczas 220 dziewcząt a sponsorem szczepionek została gmina.

Pomysłodawcą szczepień w powiecie żarskim jest jego starosta Marek Cieślak.

– Według specjalistów najlepiej jest szczepić uczennice pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. I je właśnie objęliśmy naszą akcją – mówi portalowi rynekzdrowia.pl. – Takie szczepienia są kosztowne, ale dzięki temu, że objęliśmy nimi wszystkie dziewczęta z jednego rocznika, co stanowi dość pokaźną liczbę - udało nam się wynegocjować  przyzwoitą cenę za szczepionkę. Połowę kwoty – 425 złotych za każdą pokrywa starostwo, a drugą połowę płacą gminy z których podchodzą dziewczyny.

Szczepionka przeciw HPV podawana jest w trzech dawkach. Uczennice, które przyjęły  wczoraj pierwszą dawkę, powtórzą ją za miesiąc i za pół roku. Oczywiście nieodpłatnie. Pacjentki, które szczepią się prywatnie, muszą za nie zapłacić od 1, 2 do 1,5 tys. zł..

Starosta żarski podkreśla, że nie było problemów z przekonaniem wójtów i burmistrzów do sporego bądź co bądź wydatku  na szczepienia.

– Wręcz przeciwnie! Nasza propozycja spotkała się z ich entuzjastycznym przyjęciem. Wszyscy rozumieją że to jest znakomita inwestycja w przyszłość. Ostatnio wyczytałem gdzieś, że w Rumunii, zaszczepiono przeciw HPV cały rocznik dziewcząt a koszty pokrywał budżet państwa. U nas to wygląda inaczej i mamy świadomość, że tego rodzaju decyzje przypisane są samorządom. I nie chcemy aby to była to jednorazowa akcja a planowane i systematyczne działanie.

Powiat żarski już teraz zapowiada, że akcja będzie powtarzana co roku. Na przyszły rok zaplanowano także w budżecie starostwa wydatek na szczepienia w podobnej kwocie jak w tym roku. -Nie chcemy aby tylko aby na samym szczepieniu tych młodych dziewcząt się skończyło – mówi Cieślak. - Chcemy aby szczepione dziewczyny, przekonywały do profilaktyki raka szyjki macicy w swoich rodzinach matki, siostry, ciotki. Jestem przekonany, że przyniesie to niebawem konkretne korzyści a województwo lubuskie, które od wielu lat jest w niechlubnej czołówce ilości zachorowań na raka szyjki macicy zmieni zupełnie swój wizerunek