Potwierdzenie jakości świadczeń akredytacją? Będzie, ale proszę czekać...

W Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia brakuje pieniędzy na ponowne kontrole akredytacyjne. Szpitale zwracające się do CMJwOZ w sprawie recertyfikacji otrzymują informację, że kontrola może się odbyć, ale w nadchodzącym roku. Placówki, którym kończy się ważność certyfikatu akredytacyjnego mogą stracić dodatkowe punkty za jakość świadczeń, tak ważne przy kontraktowaniu.

Certyfikat akredytacyjny potwierdza wysoką jakość usług medycznych świadczonych w placówce. Dla pacjentów natomiast to swego rodzaju gwarancja bezpieczeństwa i pewność, że sposób leczenia oraz organizacja procedur postępowania z chorym w trakcie hospitalizacji są zgodne z normami określonymi przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Dodatkowo zdobycie takiej akredytacji, co nie bez znaczenia dla szpitala, jest premiowane przez NFZ przy kontraktowaniu świadczeń.  

Portal rynekzdrowia.pl dotarł do kilku szpitali, które nie uzyskają na razie recertyfikacji akredytacji, choć zabiegały o nią w tym roku, gdyż - jak wyjaśniano im w CMJwOZ - tej agendzie Ministerstwa Zdrowia brakuje pieniędzy na przyjazd i podjęcie działań przez kontrolerów.

Szpitale płacą
- Nie bardzo to rozumiem. Wniosek o recertyfikację akredytacji wysłaliśmy dość wcześnie. Przecież za uzyskanie certyfikatu, a tym samym także za przyjazd wizytatorów płaci szpital. Nie są to małe pieniądze. W przypadku naszej małej placówki koszt recertyfikacji to 25 tysięcy złotych - mówi portalowi rynek zdrowia.pl Magdalena Wilk, dyrektor SPZOZ Centrum Rehabilitacji w Górznie.

Akredytacja ma ważność trzy lata. Ta którą uzyskał szpital w Górznie obowiązuje do 1 lutego 2014 roku. Aby utrzymać certyfikowane standardy w szpitalu, poświadczone odpowiednim dokumentem przez Centrum Monitorowania Jakości, na początku września br. górzański szpital zwrócił się tam z wnioskiem o wszczęcie procesu recertyfikacji akredytacji. Po kilku tygodniach na zadane przez telefon pytanie, kiedy będzie można liczyć na wszczęcie procedury, pracownik działu akredytacji CJM poinformował szpital - że do końca roku, ze względu na brak środków finansowych, procesy akredytacyjne zostały wstrzymane.

Pośrednie potwierdzenie tej informacji uzyskaliśmy w CMJwOZ. - Aby był możliwy wyjazd wizytatorów musimy mieć na to wcześniej przekazane środki z Ministerstwa Zdrowia. Ze względu na zapisy w naszym statucie nie jest możliwe finansowanie ich z opłaty szpitali za akredytację - powiedziała nam zastępująca dyrektora Centrum Halina Kutaj-Wąsikowska.

Braki formalne
Dyrektor CMJ Jerzy Hennig nie chciał odpowiadać na zadane wprost pytanie czy kierowana przez niego ministerialna agenda otrzymała w tym roku wystarczające środki finansowe na przeprowadzanie certyfikacji w szpitalach. Obiecał natomiast sprawdzić dlaczego szpital w Górznie nie uzyskał  odpowiedzi na swój wniosek dotyczący akredytacji.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH